10. ročník Janíkovských matičných slávností


//10. ročník Janíkovských matičných slávností

Nitra-Janíkovce, 29. 9. 2018

V sobotu 29. septembra sa v Kultúrno-spoločenskom centre Nitra-Janíkovce konali Janíkovské matičné slávnosti. Jubilejný desiaty ročník predstavil pestrú paletu folklórnych kolektívov rôznych generácií. V kultúrnom programe sa predstavili deti z MŠ Janíkovce, folklórne skupiny Rocháň zo Sľažian a Senior-Matičiar Nitra, spevácka skupina Janíkovská studnička a za Maticu slovenskú Osijek vystúpil klenot ich folklórneho súboru spevák Robert Zgrablić.
Za dlhoročnú nezištnú prácu patrí vďaka a úcta najmä predsedníčke Oľge Haringovej, ktorá sa spolu so svojimi matičiarmi aktívne podieľa na organizácii kultúrno-spoločenských podujatí, čím prispieva k rozširovaniu matičného vedomia v obci, ale aj okolí. Práve vďaka MO MS Janíkovce si táto mestská časť zachováva svoje regionálne špecifiká, zvyky a tradície pôvodnej obce, ktorou aj v minulosti bola. Svoju zásluhu na tom má aj mladá spevácka skupina Janíkovská studnička pôsobiaca pri MO MS.
V úvode podujatia sa prítomným prihovorila poslankyňa NR SR a podpredsedníčka NSK Eva Antošová, primátor mesta Nitry Jozef Dvonč a predseda Krajskej rady MS Nitrianskeho kraja Ľubomír Kleštinec. Medzi ďalšími hosťami boli mestskí a krajskí poslanci Štefan Štefek a Peter Oremus, mestský poslanec Peter Košťál a riaditeľka Domu MS v Nitre Veronika Bilicová. Miestny odbor MS Janíkovce spolu s Miestnym odborom MS Čakajovce už pred desiatimi rokmi rozšírili svoje pôsobenie o zahraničnú spoluprácu s Maticou slovenskou z chorvátskeho mesta Osijek, preto bol pozvaný aj jej predseda Andrija Kuric, ktorý spolu s podpredsedom Emilom Dorčakom a členmi výboru prišli podporiť svojich krajanov.
Ako súčasť podujatia si hostia mohli prezrieť výstavu dobových predmetov a plodov miestnych záhrad, ale aj pamätné dobové fotografie obyvateľov Janíkoviec. Podujatie finančne podporili Nitriansky samosprávny kraj, Mesto Nitra, Matica slovenská, Dom Matice slovenskej v Nitre a Inštitút vzdelávania Matice slovenskej, n. o.

text a foto: Nikola Rechtorisová,
Dom MS v Nitre

Predseda MS Osijek z Chorvátska Andrija Kuric.

Predseda MS Osijek z Chorvátska Andrija Kuric

Spevácka skupina Senior - Matičiar pôsobiaca pri MO MS Nitra Chrenová.

Spevácka skupina Senior – Matičiar pôsobiaca pri MO MS Nitra Chrenová

FS Rocháň zo Sľažian

hostia

hostia

hostia

hostia

 

2018-10-10T11:24:55+00:0010 októbra 2018 |Nitriansky kraj|
X