25 rokov Domu MS Galanta – Týždeň otvorených dverí v Dome MS Galanta


//25 rokov Domu MS Galanta – Týždeň otvorených dverí v Dome MS Galanta

Dá sa povedať, že v týždni od 21. do 25. mája 2018 sa s podujatiami v Dome MS Galante roztrhlo vrece.
Dňa 21. mája sme začali s otvorením výstavy „170. rokov Žiadostí slovenského národa“. Do kariet nám „nahrala“ aj skutočnosť, že sa konali ústne maturity, a tak k nám do Domu MS zavítalo 80 žiakov Gymnázia Janka Matúšku, aby zmysluplne využili čas mimo budovy školy. Výstavu, ktorú zostavilo Múzeum Janka Kráľa v L. Mikuláši, slávnostne otvoril pán redaktor, literát, spisovateľ Igor Válek. Následne sme sa premiestnili do spoločenskej miestnosti Domovina, kde nasledovala beseda na tému Slovenské povesti. Niť sa nepretrhla, od Žiadostí sme pokračovali povesťou „Štúrova dobrá voda a prameň národnej vôle.“ Konkrétne pán Válek rozprával o svojich vydaných povestiach O slovenských liečivých prameňoch a kúpeľoch a ďalšej knihy povestí – O slovenských jazerách, plesách, studniach a studničkách.
Nasledujúci deň 22. mája k nám do Domu MS zavítali ďalší študenti Gymnázia J. Matušku. Na tému „25 rokov Ústavy SR“ prednášala štátna radkyňa Parlamentného inštitútu Kancelárie Národnej rady SR pani Natália Petranská.
Perfektná prezentácia a pútavé rozprávanie zaujalo budúcich maturantov, ktorí s veľkým záujmom počúvali. Vedeli odpovedať na všetky otázky lektorky, ktorá bola milo prekvapená. Po ukončení prednášky sme sa presunuli na výstavu „170 rokov Žiadostí slovenského národa“, keďže táto téma od základov súvisí s našou Ústavou SR, a tu sme užitočne strávené doobedie uzavreli.
Podvečer 22. mája sa v rovnakej spoločenskej miestnosti konala beseda MO MS Galanta, na tému „100 rokov od narodenia Karola L. Zachara“. Zišli sa na ňu členovia MO MS, aby si vypočuli zaujímavé rozprávanie vysokoškolského pedagóga z VŠMU v Bratislave pána Miškovica. Taká významná osobnosť, herec, režisér, ako bol Karol L. Zachar, si určite zaslúži, aby sme si na neho spomenuli.
Dňa 23. mája sme sa od doobedia pripravovali na vzácnu návštevu. Očakávali sme vzácnych hostí, detských divadelníkov, našich krajanov z Dolnej zeme zo Srbska. Už tradične, po ôsmy raz k nám zavítal víťaz festivalu „3 x Ď“ zo srbskej Vojvodiny. Tentoraz to bola Detská divadelná skupina SKOS DETVAN Voljovica Pančevo SRBSKO. Pricestovali v poobedných hodinách, nasledovala príprava scény a ubytovanie. Po prechádzke mestom sa uskutočnilo oficiálne privítanie vo výstavnej sále, kde bola nachystaná technika na premietnutie krátkeho filmu o Galante a malé občerstvenie. To už bol čas na prezlečenie sa do kostýmov, masiek a prípravu vystúpenia. Veď o 17. hod. sa hralo pre domáce publikum. Bola to hra „Game start“, v réžii Terezy Veber Oravcovej a Alisy Oravcovej. Medzi divákmi boli aj deti z Dobrodružného krúžku zo ZŠ Sládkovičovo a mladí divadelníci z Galanty, ako aj starší obyvatelia Galanty pôvodom z bývalej Juhoslávie. Všetkých očarilo vystúpenie našich mladých krajanov. Úžasný tanec, spev, hra, všetko bolo premyslené do posledného detailu. A divákom sa hra páčila. Potom nasledovala hra „Juro“, ktorú predviedli mladí divadelníci z Galanty, pracujúci pod vedením pani Diany Hrabovskej pri GOS. A priateľstvo mladých divadelníkov bolo spečatené… Keďže bolo už neskoro, naši srbskí priatelia išli na večeru a nasledovala prechádzka po meste a odpočinok.
Dňa 24. mája čakal mladých divadelníkov dlhý deň. Po raňajkách odišli do Šale, kde sa konala Celoslovenská prehliadka Detskej divadelnej tvorivosti „Zlatá priadka.“ A aj keď sa srbským divadelníkom nepodarí dostať medzi hostí každý rok, dostanú sa na festival ako diváci. Môžu si porovnať svoju divadelnú tvorbu s ostatnými divadelníkmi z celého Slovenska, inšpirovať sa, potešiť sa. Cez prestávky sa zúčastnili aj na tvorivých dielňach a vyrobili si darčeky pre seba a svojich blízkych..
Potom dobre padlo vykúpať sa v termálnom kúpalisku v Horných Salibách, kde 4-hodinový vstup postačuje aj na relax, aj na vyšantenie sa. Po dobrej večeri ich už čakali galantskí divadelníci, aby nám ukázali mesto Galantu…
V piatok 25. mája naši krajania absolvovali so sprievodkyňou Barbarou návštevu Vlastivedného múzea v Galante, pozreli si bustu Karola Duchoňa, krásny Mestský park, ale aj expozíciu v Renesančnom kaštieli. Plní dojmov sa zastavili nakúpiť blízkym darčeky, lebo po obede nasledovala krátka zastávka v Dome MS Galanta, posledné zbohom a dlhá cesta domov.
V ten istý deň 25. mája od 8. hod. prichádzala do Domu MS Galanta už iná skupina mládežníkov. Konal sa u nás pre žiakov ZŠ už 12. ročník vedomostnej súťaže Mladý záhradkár, ktorú každý rok organizuje Dom MS Galanta s OV SZZ.
Vysoko náročné testy, ale aj praktická skúška sa konala celé doobedie. Žiaci ju dobre zvládli a odborná porota vyhodnotila najlepšie umiestnených žiakov:
I. kategória
1. miesto Laura Kráľovičová, ZŠ s MŠ Šintava
2. miesto Liana Kutáková, ZŠ Čierny Brod
3. miesto Liliána Lošonská, ZŠ Čierny Brod

II. kategória
1. miesto Laura Kissová, ZŠ Pusté Úľany
2. miesto Oliver Sako, ZŠ SNP Galanta
3. miesto Viktória Bábyová, ZŠ s MŠ Šintava

Tým sme Týždeň otvorených dverí uzavreli. Konal sa v rámci 25. výročia založenia Domu Matice slovenskej v Galante. Na jeseň sa uskutoční pri tejto príležitosti aj galaprogram, na ktorý vás všetkých srdečne pozývame.

Zlatica Gažová
riaditeľka Domu MS Galanta

2018-06-04T15:48:26+00:004 júna 2018 |Trnavský kraj|
X