27. ročník folklórnych slávnosti v Pozdišovciach


//27. ročník folklórnych slávnosti v Pozdišovciach

Pozdišovce, 23. 7. 2017

Dňa 23.7.2017 sa na miestnom amfiteátri v Pozdišovciach sa uskutočnil 27. ročník folklórnych slávnosti, ktorý organizoval Obecný úrad v Pozdišovciach pod vedením starostu Ing. Jána Čižmárika v spolupráci s Miestnym odborom Matice Slovenskej v Pozdišovciach.
V programe vystúpili domáci DFS Harčarik, ŽFSS Harčarki z Pozdišoviec a MFSS Harčare z Pozdišoviec. Hosťami programu boli FSS Mihaľovske nevesti i beťare, FSS Šačanka z Košíc mestskej časti-Šaca a v závere vystúpil FS Stavbár zo Žiliny. Folklórne slávnosti a matičiarov prišiel podporiť aj podpredseda MS pre členskú základňu JUDr. Marián Gešper, ktorý v príhovore vyzdvihol význam zemplínskych ľudových tradícii a ich udržiavanie pre celoslovenských folklór a našu národnú kultúru. Členské ústredie MS v tejto súvislosti udelilo pamätný list ŽFSS Harčarki a matičiarovi Ondrejovi Novákovi.
Folklór má v Pozdišovciach bohatú tradíciu, ktorá stáročia spájala s hrnčiarstvom, ktoré je tu doložené už v roku 1416. Počas dlhých zimných večerov či pri vypaľovaní hrnčiarskych výrobkov v hrnčiarskych peciach, tzv. kochoch, vznikli v obci desiatky, ba možno aj stovky ľudových piesní, z ktorých sa mnohé zachovali dodnes. Nadväzujúc na tieto tradície boli v obci organizované viaceré folklórne podujatia – Okresné slávnosti piesní a tancov (1935), Hrnčiarske oslavy (1949, 1966, 1987), Zemplínska svadba z Pozdišoviec (1987) a od roku 1991 pravidelné Folklórne (Matičné) slávnosti. Pri zrode tohto podujatia bola vtedajšia vedúca MOS Mária Popriková, starostka obce Mária Dobrovolská a viacerí nadšenci a priaznivci folklóru – Michal Drábik, Ján Pavlík, Ihnacikovci, Lukáčovci a ďalší. Ako prví stáli na pódiu amfiteátra pri obecnom úrade členovia miestnej DFSk Harčare, FSk Klubovjanka z Michaloviec, DFSk Viňančan z Vinného a sólista Ondrej Novák. Odvtedy sa hľadisko miestneho amfiteátra pravidelne zapĺňa stovkami divákov, ktorým sa na pódiu každoročne predstavujú tri dedinské folklórne skupiny, jeden folklórny súbor z východného Slovenska a v posledných rokoch aj domáci Detský folklórny súbor Harčarik pod vedením manželov Novákovcov.

Karin Obšatniková

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

 

2017-07-31T09:18:08+00:0031 júla 2017 |Košický kraj|
X