34. ročník Podvihorlatských folklórnych slávností

thumbnail

Poruba pod Vihorlatom na Zemplíne, aj napriek menšiemu počtu obyvateľov patrí z hľadiska národnej kultúry medzi popredné obce na Slovensku, kde sa intenzívne udržiavajú slovenské ľudové tradície a aktívne pracuje matičný miestny odbor. Obec založená v roku 1410 bola známa ťažbou rudy a môže sa pýšiť viacerými zaujímavosťami. Podvihorlatské folklórne slávnosti sú jednou z nich a sú významnou kultúrnou udalosťou Zemplína o čom svedčí aj tohtoročný 34. ročník, ktorý sa uskutočnil za bohatej účasti verejnosti. Príkladná spolupráca obecného úradu pod vedením starostu Juraja Krišku a miestneho odboru MS pod vedením predsedníčky i členky košickej KR MS Marty Dudrovej dlhoročne zabezpečuje vysokú úroveň programu slávnosti.
Pri MO MS pracuje FS Porubjan a detský folklórny súbor Lupienok, ktoré vychádzajú z tradičného folklóru a prináša piesne i scény z dávnejšieho dedinského života čo najvernejšie. V tejto súvislosti sa matičiari i obec môžu pochváliť aj výnimočným zemplínskym tancom „ženským verbungom,“ ktorý sa netancuje nikde na Slovensku. Významnú stopu zanechal aj známy slovenský hrdina Malej vojny i odboja v Bielorusku stotník - kapitán Ján Nálepka, ktorý ako učiteľ dva roky pôsobil v obci. Zasiahol pozitívne do dejín obce, keď osobne vymeral ulice a miesta na výstavbu nových domov, čo sa zachovalo až dodnes. Na jeho počesť sa organizujú rôznorodé kultúrne, či športové podujatia a bola nadviazaná aj družba s jeho rodnou obcou Smižany.
Tohtoročné folklórne slávnosti dňa 16. augusta 2017 otvoril svojim vystúpením folklórny súbor Jurošík. V rámci „klenotnice“ vystúpenia dedinských folklórnych skupín i nasledujúceho jeden a pol hodinového galaprogramu sa predstavili sólistky Viktória DOLINIČOVÁ a Hana DUDÁŠOVÁ, DFS PORUBJAN z Poruby pod Vihorlatom, DFS SMIŽANČANKA zo Smižian, DFS KLIPERČAN zo Žakaroviec, DSF VEŠELI JOVŠAŇE z Jovsy, ľudová hudba Lukáša SIDORA zo Strážskeho, FS VARGOVČAN z Hanušoviec nad Topľou, cimbalová hudba DZUGASOVCI a ľudový rozprávač Jožko JOŽKA. Večer bol ukončený tanečnou zábavu s hudobnou skupinou FAMILY z Košíc. Je potrebné vyzdvihnúť, že podujatie sa uskutočnilo pod záštitou predsedu VÚC Košice Zdenka Trebuľu.

Marián Gešper

článok neprešiel jazykovou úpravou

 

 

 

dav