41. ročník Pochodu vďaky po stopách osloboditeľov, z príležitosti 73. výročia oslobodenia mesta


//41. ročník Pochodu vďaky po stopách osloboditeľov, z príležitosti 73. výročia oslobodenia mesta
Brezno,  20. 1. 2018
Keď je človek zdravý, počasie príjemné a dobrá spoločnosť, tak pobyt v prírode prospieva nielen telu, ale aj duši…   Tento výrok vyriekol Brezňan Dušan Gajdošík, ktorý sa 16. januára 2018 dožil 90 rokov,  pri zachovaní fyzickej a duševnej sviežosti.
Pán Gajdošík v  roku 2016 – viď príspevok v denníku Pravda z 11. augusta 2016 pod názvom „Po Breznianskych židoch zostala iba  synagóga“ – vyrozprával redaktorke Dagmar Teliščákovej celý priebeh krutých vojnových udalostí v meste Brezne. Rozhovoril sa aj o delostreleckom bombardovaní mesta, ktoré sa dialo po dobu 5 týždňov od jeho oslobodenia 31.01.1945. Nemci bombardovali mesto z jeho západného okraja, z hrebeňa Lúčky – Hnusnô (750 m n.m.) a vrchu Skalka (946 m n.m.). Obyvatelia mesta museli byť evakuovaní na Horehronie. V boji o Brezno v krutej zime, prišlo o život 52 sovietskych, 3000 rumunských, 72 Brezňanov. Padlo aj 23 nemeckých vojakov. Vo štvrtok 01. februára 1945 zahynul pri malej železničnej stanici  rumunský básnik Ion Siugariu z mestečka Tautii Magheraus (Marmarušská župa). Ukrutnosti skončili iba 7. marca 1945 oslobodením najbližšej obce na západ – obce Valaská.
Na pamiatku týchto udalostí ZO č.2 SZPB Brezne koná každoročne Pochod vďaky. Jeho už 41 ročník sa uskutočnil v sobotu 20. januára 2018. Trasa vedie od monumentálneho pamätníka SNP v Čiernom Balogu, cez vrch Koreňová (861 m.n.m) do Brezna. Dĺžka cca 12 km.. Vraj je to tá istá trasa, ktorou Červená armáda (ČA) v noci z utorka na stredu tj. 30-31. januára 1945 horami cez vrch Koreňovú prekvapila fašistov a o 4.00 hod ráno zahájila útok za oslobodenia mesta Brezno. Okolo 12 tej hodiny bolo akože  oslobodené,  ale to bol len začiatok ukrutnosti a utrpenia, ktoré museli jeho obyvatelia ako aj osloboditelia znášať ďalších 5 týždńov.
V pozvánke na Pochod …, bola sľúbená objednávka pekného počasia, žiaľ bola splnená iba na polovicu. Celodenná polooblačnosť prekazila výhľady na hrebeň Nízkych Tatier a Slovenského Rudohoria. I napriek tomu pozvanie prijalo cca 60 turistov z Brezna a 32 z Čierneho Balogu, rozdelili sa na cca 20 bežkárov a 72 peších.
Pochod začal v Brezne pietnym aktom kladenia venca v parku pri partizánovi. Za mesto sa ho zúčastnil viceprimátor Ján Králik a poslanec VUC BB Miro Fašang. Následne sa účastníci presunuli na Čierny Balog k pamätníku SNP.
Tu ich po pietnom akte privítal starosta obce František Budovec. Predseda ZO č. 2 SZPB Milan Kováčik prítomných oboznámil s naštudovanými historickými faktami priebehu udalostí od oslobodenia Čierneho Balogu a následne nástup útoku ČA a rumunských vojsk k oslobodeniu mesta Brezno.
Skoro 100 členná masa turistov začala zdolávať 5 km výstup na Koreňovú. Najstarším bol člen SZPB Ivan Ištván (77 rokov) a sympatizantka Anna Buzgová. Najpočetnejšia rodina mala sedem členov. Boli to potomkovia Jána Zemku, zakladateľa tohto Pochodu a priameho účastníka. Syn Ivan s manž. Jarkou, vnuk Ivan s manž. Pavlínou a deťmi Juraj (1 rok), Laura (5), Tibor (6) prišli až Bratislavy. Pomáhala aj starká Lotka Ž.
Ozdobou bola účasť dvoch členov Klubu VH Slovensko – Borisa Šeligu a Petra Lukáša z Bratislavy, v uniformách vojaka ČA.  Aj im sa páčilo, vraj pritiahnu aj ďalších.
V závere chceme poďakovať primátorovi mesta Tomášovi Abelovi a Mirovi Fašangovi za podporu, ktorou prispeli aj tohto ruku k zdarnému priebehu celého podujatia.
Veríme, že Vás o tom presvedčí priložená Obrazová prezentácia:
Text a foto: Milan Kováčik,
predseda ZO č. 2 SZPB BREZNO
článok neprešiel jazykovou úpravou
fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2018-01-23T13:34:53+00:0023 januára 2018 |Banskobystrický kraj|
X