7. ročník Čermáňskeho červeného

//7. ročník Čermáňskeho červeného

Nitra, 24. 3. 2017

V piatok 24. marca sme už po siedmykrát hostili podujatie Čermáňske červené, ktoré organizujú Mesto Nitra, Výbor mestskej časti č. 3 – Čermáň a Dom Matice slovenskej v Nitre. Obľúbená výstava vín spojená s ochutnávkou prilákala množstvo návštevníkov, ktorí mali na výber 145 vzoriek vín – z toho 92 bielych, 40 červených a 12 ružových.
Akciu otvoril podpredseda VMČ – Čermáň Miroslav Tvrdoň, ktorý privítal všetkých prítomných, vystavovateľov aj významných hostí medzi ktorými nechýbali primátor Nitry Jozef Dvonč, predsedovia a poslanci rôznych mestských častí, riaditeľka Domu MS Veronika Bilicová, členovia organizačného výboru a degustačnej komisie. Po ňom dostal slovo predseda VMČ – Čermáň Jozef Slíž, ktorý bol zároveň aj predsedom organizačného výboru. Porozprával o tradícii čermáňskeho červeného vína a poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii podujatia. Nasledovali príhovory primátora Nitry J. Dvonča a garanta súťaže vín Jozefa Čapeka. Ten označil aktuálny ročník za náročný na pestovanie viniča, a to hlavne kvôli mimoriadne silným jarným mrazom. Tie spôsobili asi 10 až 50 percentný pokles úrody v závislosti od lokality. Víťazné vína sú však na vysokej kvalitatívnej úrovni. Viac zrážok a slnka spôsobilo, že hrozno malo dostatok kyselín, nižšie PH a tým sa aj zvýšila tvorba aromatických látok, hlavne pri bielych odrodách vín.
Následne si z rúk predsedu Jozefa Slíža prevzali ceny výhercovia. Darilo sa najmä Miroslavovi Mackovi z Viničného, ktorý sa stala šampiónom v kategórii bielych aj červených vín. Najvyššie hodnotené tiché víno z Čermáňa mal Roland Lobb a cenu predsedu VMČ Čermáň dostal Roman Králik z Nitry.
Po oficiálnej časti sa podujatie otvorilo pre verejnosť a celé prízemie Domu sa zaplnilo návštevníkmi, ktorí si príjemnú atmosféru, skvelú zábavu a posedenie s priateľmi užívali až do neskorej noci.

Mgr. Laura Illešová,
DMS v Nitre

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

2017-04-02T17:21:58+00:002 apríla 2017 |Nitriansky kraj|
X