AJ V ŠURANOCH SA FAŠIANGY KRÁTIA, UŽ SA NENAVRÁTIA


//AJ V ŠURANOCH SA FAŠIANGY KRÁTIA, UŽ SA NENAVRÁTIA

Šurany, 24. 2. 2016

S touto známou ľudovou piesňou sa v Dome Matice slovenskej v Šuranoch skončili fašiangové podujatia. Otvoril ich Ples princezien a princov Šurianskeho hradu, na ktorom sa predstavili najmenšie deti oslavujúce sviatky pestrými kostýmami, tancom a spevom s akordeónom. Šuriansky hrad prišli pozdraviť aj malí muzikanti Samko a Eliška so svojimi veselými skladbičkami pre krídlovku.
Fašiangy pokračovali obecnou zabíjačkou v Dolnom Ohaji spojenou s koncertom Veľkého dychového orchestra Bánovčanka, na ktorom zazneli orchestrálne skladby Elánu, Žbirku, ABBY, ale aj ľudové piesne v podaní Miroslavy a Zuzanny Kozárových.
Obecná fašiangová zabíjačka prilákala divákov i v dedine Bánov, kde kultúrny program sprevádzal popoludňajší koncert dychovej kapely Kesanka, člena hudobného odboru D MS Šurany. Originalitu a zohratosť Kesanky možno sledovať aj v televízii Senzi.
Slávnosti fašiangovej radosti prežili tiež deti v Rastislaviciach, kam prišla na návštevu kamarátka Medvedica Matica. Spoločne v Mrchaňkove spevom a tancom oživili rozprávkový svet bábkového divadla. Zároveň sa spoločne naučili pieseň „Do srdiečka pozerám“, aby sa deti už nikdy ničoho nebáli, ale naopak prežívali dni plné radosti a hier aspoň tak, ako ich prežívajú malé sólistky – flautistky z Bánova Laura a Lucia. V Bánove na fašiangovom posedení spoločne s riaditeľkou D MS Kozárovou a súborom Váraďani ukončili šnúru podujatí venovaných veselému predveľkonočnému obdobiu.
Čas radosti, veselosti spojený s Fašiangami skončil a nám všetkým účinkujúcim i divákom zostávajú po nich príjemné zážitky dokazujúce, že ľudia stále túžia po srdečných stretnutiach, že v sále sa vždy nájdu vďační diváci a čo je najdôležitejšie, že nám na javisku rastú nové a nové talenty slovenského umenia.
MSK

Napísali o nás: „Miestne kultúrne stredisko zorganizovalo pre deti zo ZŠ s MŠ Rastislavice výchovný koncert „Mrchaňkovo“, v ktorom účinkovali členky bánovskej skupiny Mrchane, riaditeľka Domu Matice slovenskej v Šuranoch Mgr. Miroslava Kozárová a jej dcéra Mgr. Zuzana Kozárová. Deťom nielen zahrali a zaspievali, ale ich aj naučili slovenské ľudové pesničky, pri ktorých si deti zatancovali. Okrem piesní si škôlkari a veľkí žiaci so záujmom pozreli divadielko o drakovi a troch šikovných princeznách. Význam takýchto podujatí spočíva v zachovávaní slovenského folklóru a tradícií. V Mrchaňkove sa to spojilo so zaujímavým vystúpením, v rámci ktorého boli deti zapájané do programu. Patrónom celého predstavenia bola medvedica Matica, ktorá našim najmenším sľúbila, že sa do Rastislavíc určite vráti.“

Text a foto: Mgr. Mária Derďaková

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2016-02-28T19:06:14+00:0028 februára 2016 |Nitriansky kraj|
X