Autobus dobrej vôle 2017


/, Trenčiansky kraj/Autobus dobrej vôle 2017

Už 22 rokov v období sviatku sv. Mikuláša brázdi cesty Slovenska nezvyčajný dopravný prostriedok- Národný Autobus dobrej vôle. Prekonané tisícky kilometrov, množstvo stretnutí, hromadu potešených ľudí prežili striedajúce sa generácie roznášajúce radosť a atmosféru predvianočného pokoja do zariadení obývanými tými, ktorým osud, zdravie, či iná príčina nedovolia prežiť pokojné a šťastné chvíle v kruhu svojej rodiny. Veľmi ťažko sa dá odmerať číslami, či inými parametrami hodnota činov, ktoré najmä v súčasnej dobe hľadáme často, ale nájdeme zriedkavo. Je však zaujímavé, že dnes už bývalí, dospelí, ale aj súčasní v školáckom veku aktívni členovia detskej folklórnej skupiny Ragačinka z Hrušova na Autobus dobrej vôle nedajú dopustiť. Pritom určite nejde len o pár voľných hodín mimo školy, autobusových zážitkov, či prebdených nocí mimo domova. Je tu niečo hlbšie. V detských dušiach a mysliach nezvyklo zakorenený pocit spolupatričnosti, úcty a vzájomnosti. Keby sme vytvorili virtuálnu mapu zobrazujúcu vyše stovky svetielkujúcich bodov, kde všade sa podarilo vytvoriť šťastný úsmev na inak smutných tvárach, v rámci Slovenska by sa ťažko našiel tmavý priestor väčšieho rozmeru. Od Spiša po Záhorie, od Liptova po Dunaj, od Oravy ku Gemeru . Tohtoročná trasa autobusu, ktorého hlavným cieľom je v prichádzajúcom adventnom čase napĺňať poslanie vyplývajúce z jeho názvu viedla spočiatku na západ s odklonením na sever. V predvečer výjazdu sa ako tradične zhromažďovali darčeky, koláče a iné potrebné veci z hrušovských domácností. Ráno 8. decembra sa k pristavenému vozidlu v sprievode rodičov schádzali deti v krojoch, aby začali dvojdňovú misiu dobrej vôle. Pár slov na rozlúčku, neodmysliteľné upozornenia s dohovormi „ do duše“ a vrkot motora zanikol za prvým kopcom. Prvá zastávka bola od Hrušova dosť ďaleko. V Cíferi návštevu očakávali obyvatelia tamojšieho domova dôchodcov. V pekne vynovenom bývalom penzióne po srdečnom zvítaní odzneli prvé tóny heligonkárov, slová vinšov a kolied. Zo spoločenskej miestnosti sa skupinky pobrali, k tým ktorí už vôbec, alebo len veľmi ťažko môžu opustiť svoje lôžko. Mladé svieže ruky, podávajúce koláče od mamy do zvráskavených zrobených dlaní by mohli byť znakom podujatia. Tento obraz sa počas neho objavuje nespočetne krát. Slová vďaky a zaslzené oči sú odmenou, ktorú ťažko zhodnotiť. Starkí sa s hrušovskými deťmi lúčia ťažko. Cesta viedla ďalej do nášho hlavného mesta. . Práve tam bolo ďalšie vystúpenie v trochu inom štýle a prostredí. Deti vystúpili v programe Vianočná Bratislava na Hlavnom námestí a následne na hradnom námestí v programe Vianoce na Hrade. Tu už zapracovala matka príroda a hustý dážď poznačil najmä prítomnosť diváckej verejnosti. Samotné vystúpenie bolo v nádhernej atmosfére v pekne pripravenom prostredí. Nocľah bol zásluhou Slovenskej zdravotníckej univerzity v ich zariadení na Kramároch.
V sobotné ráno nasledovala ďalšia návšteva v DSS Dubina v Dubnici nad Váhom. Zariadenie už privítať ADV možnosť malo a preto tu malých folkloristov zďaleka vítal i samotný primátor mesta i predsedníčka MO MS ako starých známych. Naplnená spoločenská miestnosť privítala krojovaný sprievod potleskom, ktorý pri vinšoch vystriedali slzy dojatia. Vyžiadané opakované vystúpenie malých heligonkárov, pohladenia, poďakovania, dojemné stretnutia na izbách pre ležiacich, nebolo treba komentovať.
Krátka trasa priviedla pocestných do večerného Trenčína. V Detskom domove Lastovička neboli Hrušovčania prvý raz. Organizátori akcie , vedenie zariadenia, ale i samotné deti si akosi padli do oka a vždy pri ceste okolo, sa neobídu. Aj keď priestory boli pre takmer 30 účinkujúcich príliš tesné, všetci sa prispôsobili podľa príslovia „Dobrých ľudí sa veľa zmestí“. Rozmanitá zmes hosťujúcich , od bábätka po dospievajúcich tínedžerov sa po vystúpení zmiešala s krojovanou skupinou, pokračujúc v rozhovoroch a spoločných pesničkách. Občerstvenie chutilo, staré kamarátstva sa obnovili, sľuby o ďalšej návšteve sa dali, ale bolo treba ísť ďalej.
To už ale nad Považie padal súmrak a Hont bol dosť ďaleko. Popritom, ako každoročne, nebolo možné obísť Novú Baňu. Rozsvietený detský domov učupený v stráni nad mestom zvyčajne dáva bodku za zastaveniami Autobusu dobrej vôle. Tak to bolo aj tohto roku. Posledné krabice s koláčmi, koše s darčekmi, hračky pre tých najmenších, záverečné vystúpenie, neodmysliteľné spoločné vyšantenie. Nočná Nová Baňa vyprevádzala síce od materiálneho nákladu vyprázdneného, ale ešte s dostatkom dobrej vôle a hlavne príjemných pocitov plného autobusu, na cestu domov. V navštívených zariadeniach určite ešte doznievali koledy, vinše, pesničky a spomienky na malých návštevníkov. U nich zasa isto slová vďaky a uznania za to, čo robia pre ľudí, ktorým osud šťastia nadelil v živote menej. Je potrebné poďakovať najmä tým, ktorí sa podieľajú na príprave a realizácii- Matica slovenská s Obcou a Základnou školou s MŠ Hrušov. Sú to však i spoločnosti či jednotlivci, bez podpory ktorých by sa toto náročné podujatie len ťažko uskutočnilo. V roku 2017 výrazne prispeli Slovenská sporiteľňa a.s., Slovenská zdravotnícka univerzita, Hontiansko-ipeľské osvetové stredisko V. Krtíš , COOP Jednota Krupina, BKIS Bratislava, rodičia malých folkloristov a obyvatelia Hrušova. Uznanie patrí i členom s vedúcou DFSk Ragačinka, vedeniam navštívených zariadení, vodičovi s osadenstvom autobusu a ostatným, ktorí prispeli k spríjemneniu vstupu do adventného predvianočného obdobia. Symbolicky je to aj posolstvo pre všetkých, s prianím príjemných vianočných a novoročných sviatkov.

článok neprešiel jazykovou úpravou

Ján Brloš
riaditeľ OP MS Hrušov

Ďakovanie (pdf)

2017-12-23T13:58:13+00:0023 decembra 2017 |Banskobystrický kraj, Trenčiansky kraj|
X