Banáš medzi dúbravskými matičiami


//Banáš medzi dúbravskými matičiami

Deň matiek MO Matice slovenskej v Bratislave – Dúbravke bol slávnostnou udalosťou, pretože nielen oslávil nežné pohlavie – matky – dojímavým kultúrnym programom, v ktorom boli ospievané ženy, ale bol zaujímavý aj slávnostnou atmosférou, v ktorej matičiari i obyvatelia privítali medzi sebou človeka, ktorý si všíma detaily, ktoré ľuďom unikajú.
Prozaik, dramatik, politik, diplomat Jozef BANÁŠ začal písať v roku 2006. Veľká sála v Kultúrnom centre na Ožvoldíkovej ulici bola preplnená.
Moderátorka predstavila hosťa a stručne predstavila niektoré časti jeho tvorby viac ako 20 kníh, ktoré sú prekladané i v zahraničí.
Kód 9, Kód 1 sú dokumentárne a poukazujú na nevyvážené poslanie ženy a muža v rôznych náboženských kultúrach.
Veľmi vtipné je čítanie Idioti v politike, kde cituje Hilla: „Najväčším sebaklamom politikov je ich predstava, že niekoho zaujímajú.“ Spisovateľ pôsobil niekoľko rokov v politike a stretol sa s dobrými i zlými. Táto kniha vyžaduje čitateľa s nadhľadom.
Zaujímavý je jeden z jeho prvých reálnych románov Zastavte Dubčeka!Keďže sme boli na pôde Matice slovenskej, moderátorka hlbšie načrela do románu Velestúr, v ktorom poukázal na odnárodňovanie, amerikanizmus a zamýšľanie sa nad skutočnými hodnotami života. Dementi – prvá demotivačná kniha, správa o stave republiky. V knihe je cítiť zmysel spisovateľa pre humor, pretože si v nej zobral pod skalpel všetky oblasti nášho verejného života.Kniha Zóna potkanov poukazuje na ľudí, ktorí sa vynájdu v každom období spoločnosti.Strohé postrehy nedokážu nahradiť ucelený názor a predstavu o jeho knihách, a preto je potrebné diela prečítať.Z posledných napísaných kníh je to Kód 7 a Somár je Švajčiar, ktorý hneď zaujme svojím názvom, no odzbrojuje čitateľa svojou pointou.Rozprava sa začala typickými Banášovými vtipmi zo života. O tom, že otázok bolo veľa, nemožno pochybovať. Napr. Karol Stráňai sa zaujímal o pobyt Ježiša v Indii… Marianna Forrayová zašla svojou otázkou až do roku 1986, keď dramatik napísal scenár k filmu Začiatok sezóny. Zaujímala ju najmä jeho spolupráca s tvorcami filmu a množstvo ďalších, na ktoré fundovane odpovedal. Veľká rozprava sa rozvinula i o jeho pobyte v zahraničí, o odnárodňovaní a poslaní hodnôt života človeka.Vyše hodinová beseda ukázala, že ľudia sa zaujímajú o to, na čo v bežnom živote nenachádzajú odpoveď.Spoločné posedenie pri harmonike, jeho záujem o ľudovú pieseň, do ktorej sa v súbore i zapojil spevom, potvrdil, že má vzťah k všetkému peknému, čo máme, k našim tradíciám, ktoré sú korením života. Dúbravčania mu ďakujú a sú radi, že spisovateľ si našiel čas, aby prišiel medzi tých, ktorí jeho diela radi čítajú.

Kveta Slyšková

2018-05-18T09:42:12+00:0018 mája 2018 |Bratislavský kraj|
X