Besedy s ilustrátorkou Ľubou Suchalovou Harichovou


//Besedy s ilustrátorkou Ľubou Suchalovou Harichovou

Galanta, marec 2018

Na základe viacročnej spolupráce k nám do Domu Matice slovenskej v Galante prichádza pravidelne, ilustrátorka detských kníh pani Ľuba Suchalová Harichová. Tak to bolo aj tento rok, v rámci Marca – mesiaca knihy. S plným kufrom kníh Spievanky, Pavúčikove dobrodružstvá a Ako sa Berta a Oskar nezmestili do kože som ju vyzdvihla na železničnej stanici.
Na prvú besedu sme vyrazili na ZŠ Horné Saliby, kde nás už čakali žiaci v telocvični. Po krátkom všeobecnom úvode, kde sa naučili rôzne nové veci, pani autorka odprezentovala svoje knihy a potom nasledovali otázky. Žiakov zaujímalo všeličo, napr. koľko kníh pani výtvarníčka ilustrovala, ktoré sú jej najobľúbenejšie, koľko trvá príprava ilustrácií do jednej knihy, ktoré zvieratká maľuje najradšej atď. Potom nasledoval predaj kníh a autogramiáda. Najnovšia kniha Berta a Oskar sa vypredala ako prvá a žiaci sa museli zapísať, aby sme im knihy dodatočne doručili.
Na ďalšiu besedu sme sa presunuli do Domu MS Galanta. Tá sa uskutočnila s účasťou sto žiakov ZŠ G. Dusíka z Galanty, priamo vo výstavnej miestnosti, kde je výstava o P. Dobšinskom, ktorého sme si aj s úctou pripomenuli.
Mnohé otázky sa opakovali, ale žiaci mali pripravené aj iné otázky a pani Ľuba im na ne trpezlivo odpovedala. Žiaci boli pozorní a dobre pripravení, mnohí si knihy aj zakúpili.
Je to zážitok stretnúť sa s naozajstnou profesionálkou, výtvarníčkou a autorkou mnohých ilustrácií detských kníh. Pani Suchalová Harichová získala mnohé ocenenia a je dôležité, aby deti poznali v prvom rade naše „domáce“ osobnosti, od ktorých môžu čerpať vzor.
Na záver dostali deti aj pozvánku na letné tvorivé dielne do Domu MS Galanta, ako aj na projekt TAPI pre Galantu, ktoré organizujeme my, ale odborne ich zastrešuje práve ARTTEX z Bratislavy, ktorého predsedníčkou je pani Ľuba Suchalová Harichová.

Zlatica Gažová
Dom Matice slovenskej Galanta

2018-03-29T12:07:37+00:0029 marca 2018 |Trnavský kraj|
X