Busta Ľudovíta Štúra v Štúrove ako prvý pamätník pripomína 71-ročnú tradíciu pomenovania mesta


/, Nitriansky kraj/Busta Ľudovíta Štúra v Štúrove ako prvý pamätník pripomína 71-ročnú tradíciu pomenovania mesta

Bustu Ľudovíta Štúra od sochára Martina Palu v nedeľu 12. mája odhalili matičiari na slávnostnom podujatí v Štúrove. Na nábrežie Dunaja na Námestí slobody prišlo podporiť nový štátny pamätník viac ako 500 ľudí, vrátane Slovákov zo zahraničia. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho a starostky obce Uhrovec Zuzany Máčekovej.

„Pamätník Ľudovíta Štúra v Štúrove je najväčším pamätníkom, ktorý Matica slovenská postavila slovenskej osobnosti. Sme radi, že na jeho vybudovanie prispel aj Úrad vlády SR a sme vďační všetkým matičiarom, Slovákom, ale aj tým Maďarom, ktorí priložili ruku k dielu na jeho realizáciu,“ povedal prvý podpredseda MS Marek Hanuska, ktorý odhalil pamätník s predsedom Miestneho odboru MS Jánom Janokom a zástupcom starostky Uhrovca Dušanom Čabrákom.

V reakcii na vandalov, ktorí popísali matičnú budovu v Štúrove nápisom This is Párkány (Toto je Parkan), uviedol, že „skutočnými nepriateľmi Ľudovíta Štúra neboli a nie sú Maďari. Jeho nepriateľmi a nepriateľmi celých národov sú len hlúpi ľudia.“ Matičiari sypali prste zeme z 27 etnoregiónov Slovenska. Ľudovít Štúr tak symbolicky zjednotil Slovákov zo všetkých ôsmich samosprávnych krajov Slovenska – od Záhoria cez Dolné Ponitrie, Horehronie až po Zemplín.

„Ľudovít Štúr nemal doteraz v Štúrove žiadny svoj pamätník, hoci toto mesto nesie jeho meno už 71 rokov. Matica slovenská tento paradox odhalením jeho busty odstránila. Vážime si a ďakujeme aj štúrovskej samospráve napriek niektorým výhradám, že nakoniec povoľovacie konania prebehli úspešne a pamätník je tu, kde aj má byť – na dôstojnom mieste,“ vyjadril sa správca MS Maroš Smolec.

Busta Ľudovíta Štúra v Štúrove sa stala 15. jeho bustou, sochou alebo súsoším na Slovensku. Podujatie bolo sprevádzané kultúrnym programom folklórnych a speváckych skupín, vystúpili divadelníci z Mladej Matice a Divadelného odboru MS a v závere dav vytvoril sprievod z nábrežia Dunaja do stredu Námestia slobody.

 

IÚ MS

 

X