Čierny Balog 10 -11. február 2018 – Už sa fašiang kráti – 23. ročník Folklórneho festivalu


//Čierny Balog 10 -11. február 2018 – Už sa fašiang kráti – 23. ročník Folklórneho festivalu
Motto:

Ak je žalúdok plný a myseľ očarená zábavou, tak medzi ľuďmi zvládne pokoj – Juvenalis (Rímsky básnik 60-130  n.l. autor  Chlieb a hry) 

V najväčšej horehronskej obci Čierny Balog sa od 09 – 11. februára uskutočnil už 23 ročník folklórneho festivalu „Už sa fašiang kráti…“ – maratón podujatí a sprievodných akcií s množstvom účinkujúcich a divákov.
Vzťah k ľudovej kultúre a tradíciám majú obyvatelia Čierneho Balogu hlboko v štepenú od svojich predkov. Naviac k nemu pridávajú svoju dobrosrdečnosť a pohostinnosť. Preto sa sem radi vracajú nielen obdivovatelia pravého, autentického folklóru, ale i účinkujúci, z rôznych kútov Slovenska i zahraničia.
I napriek nie najpriaznivejšiemu, trochu sychravému počasiu sa ich stretlo aj toho roku solídny počet. Všetci sa mohli vyžiť nielen vo vystúpeniami účinkujúcich a ich súťažiach, ale aj sprievodných akciách. Pozrieť si výstavku cedíl a kožúškov, ktorá sa nachádzala v Čierno-balockej tradičnej izbe. V stánkoch najmä s ľudovo – umeleckým sortimentom, si zakúpiť oku a duši lahodiace výrobky.
Najmä cezpoľní určite využíli so svojimi rodinami možnosť previesť sa mašinke – Čiernohronskej železničke, ktorá premávala kyvadlove celý deň, od oboch krajných osád dlhej (10 km) dediny – Od osady Dobroč až do osady Nový Krám a späť.
Gurmáni (labužníci) si mohli pochutnať si na tradičných jedlách – kapustnica, pečené pochutiny,  trhané halušky s bryndzou a zapiť smotanovo hustým kyslým mliekom. Ale, bola možnosť zapiť aj mocnejším – najmä hriatou medovinou, čo dodáva mocným chlapom ešte viac sily a energie.
Spoločne účinkujúci i návštevníci vytvorili príjemnú a veselú atmosféru – tak, ako to má byť na oslave posledného Fašiangu. Dobrú náladu a pokoj v duši si určite načerpali a odniesli aj do svojich domovov. Veď za obdobím veselia – tancovania, hodovania – jedla a pitia príde obdobie odriekania, pokánia – 40 dňový pôst – až do Veľkonočného – Veľkého piatku.
Atmosféru 23. ročníka Folklórneho festivalu – Už sa fašiang kráti – si možné pozrieť v priloženej foto – prezentácii.
Pre úplnosť  treba ešte uviesť, že v uvedenej prezentácii zo soboty 10.02.2018 je zdokumentované iba bursovanie  FS VEPOR z Klenovca. Ich pochôdzka sa uskutočnila po miestnych častiach  Nový a Starý  Krám.
V nedeľnom programe – v pásme „Povedali naši vašim“, je zdokumentované iba vystúpenie Fsk BREZINKY z Horehronskej obce Polomka. Folklórna skupina Brezinky predviedla aj záverečnú  scénku „Pochovávanie basy“.
Čierny Balog 11. 2. 2018
Text a foto: Milan Kováčik  – Komovkove  z Brezna
Fotogaléria:
2018-02-14T09:38:08+00:0014 februára 2018 |Banskobystrický kraj|
X