Cyrilo-metodské oslavy v Nitre ponúkli pestrú paletu umení


//Cyrilo-metodské oslavy v Nitre ponúkli pestrú paletu umení

Nitra, 3. – 5. 7. 2015

Trvalú prítomnosť cyrilo-metodskej tradície v našich dejinách pripomínal pestrý program podujatí nitrianskych osláv. V prvý deň sa konala Konferencia Svätý Metod a christianizačné poslanie byzantskej misie, ktorá prezentovala projekt Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda v kontexte 1130. výročia smrti svätého Metoda. Otvorením pamätníka na mieste kostola sv. Martina a položením základného kameňa archeoparku Archeologický ústav SAV v Nitre predstavil pozostatky kostola sv. Martina na Martinskom vrchu. Pamiatka je jedna z najstarších sakrálnych pamiatok na území Slovenska spätá s počiatkami christianizácie. Klub filatelistov 52-51 Nitra pri Dome Matice slovenskej v Nitre si pre verejnosť pripravil výstavu filatelistického exponátu s témou Zoborský kláštor a prezentáciu príležitostnej poštovej pečiatky. O zavŕšenie večerného programu sa postarala známa česká hudobná skupina Čechomor interpretujúca české, moravské a slovenské ľudové piesne v originálnom aranžmáne.
Druhý deň slávností sa tradične niesol v duchu Dňa Nitranov. Populárne evergreeny 30. až 50. rokov minulého storočia interpretovala skupina Slovak Tango. Pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra umelecký súbor Divadla Andreja Bagara v Nite predstavil tvorbu štúrovcov. Novinkou nitrianskeho korza bola netradičná „obývačková“ výstava známeho nitrianskeho grafika Karola Felixa, ktorú pripravila Galéria Akcent. Priamo na pešej zóne sa mohli návštevníci usadiť v pohodlí obývačky spolu s autorom a vychutnať si čerstvo pripravenú kávu a domáce bábovky. V rámci projektu Nitrianske múzy bol pripravený audiovizuálny koncertný večer plný vystúpení známych nitrianskych umelcov.
Posledný deň, na sviatok svätých Cyrila a Metoda, sa už tradične nesie v duchu Cyrilo-metodskej národnej púti, ktorá je vyvrcholením duchovného programu slávností. Na národnej púti mala svoje zastúpenie aj Matica slovenská na čele s jej predsedom Mariánom Tkáčom. Dom Matice slovenskej v Nitre ako spoluorganizátor podujatia sa aj tento rok postaral o rozozvučanie nitrianskeho korza slovenskými ľudovými a duchovnými piesňami. Krojovaný špalier matičiarov vytvoril vrúcny pozdrav Slovákov pre arcibiskupa Mons. Mária Giordana, apoštolského nuncia na Slovensku.
Nitriansky hrad a podhradie dýchal atmosférou ranného stredoveku. V popoludňajších hodinách ponúkol návštevníkom historický festival Pribinova Nitrawa sprievod kniežaťa Pribinu, ukážky dobového života, historických remeselníkov či stredovekú krčmu. V divadelných stretnutiach sa predstavili Občianske združenie Krediv s inscenáciou Ťahal brázdu ďalej, divadelný súbor Gorazd s obrazom zo života sv. Metoda vracajúceho sa po smrti sv. Cyrila na Veľkú Moravu či Harry Teater s inscenáciou Solúnski bratia. Súčasťou Cyrilo-metodských osláv bol aj už v poradí siedmy ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Slavica fest. Tento rok sa predstavili české súbory Spinek a Vnorovy, nitriansky súbor Furmani, poľské súbory Babiogórzanie a Polana Makowska, slovinská folklórna skupina Lacova Vas, bieloruský súbor Gastinec a Grodno a folklórny súbor z Ruska.
Zavŕšením posledného večera bolo vystúpenie Slovenského ľudového umeleckého kolektívu SĽUK, ktoré na Svätoplukovo námestie v Nitre prilákalo množstvo návštevníkov a priaznivcov slovenského folklóru. Počas všetkých dní osláv nechýbal ani jarmok plný ľudovo-umeleckých remesiel, ktorého cieľom bolo vdýchnuť závan tradičného dedinského života do ruchu veľkomesta. Zaujímavým osviežením bola v poradí už druhá Nitrianska verklikáreň – medzinárodné stretnutie verklikárov z Čiech, Maďarska, Slovinska, Slovenska a Nitry v rámci projektu Európske flašinety.

Veronika Bilicová
Dom Matice slovenskej v Nitre

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2015-07-09T10:47:47+00:009 júla 2015 |Nitriansky kraj|
X