Deň kroja v podaní Matice slovenskej

thumbnail

Banská Bystrica, 9. 9. 2018

Sobotné popoludnie dňa 9. septembra 2018 v Banskej Bystrici na Námestí SNP žiarilo pestrosťou všetkých známych farieb. Tentoraz to nebola až tak zásluha prírody alebo špeciálnych 3D efektov. Toľkú pestrosť farieb, ale aj kultúr, vzorov a regiónov predstavovali kroje, výšivky, čepce či kabanice zo všetkých kútov Slovenska. Cieľom podujatia bolo stretnúť sa a spoznať aj ďalšie kroje a prezentovať svoj kraj nášho prekrásneho Slovenska.
Úlohou každého zúčastneného návštevníka v kroji bolo zaregistrovať sa, a tak prispieť k vytvoreniu rekordu ľudí oblečených v krojoch na jednom mieste. Do Knihy slovenských rekordov sa zapíše číslo 2 679.
Na takom významnom podujatí, ako je Deň kroja, sme nemohli chýbať ani my matičiari. Za cieľ sme si stanovili, aspoň v malej miere, predstaviť veľký výber Šatnice Matice slovenskej, kde sa nachádza vyše 1 500 krojov pre ženy, mužov i deti. Z toho dôvodu každý z delegátov MS bol odetý do kroja z iného regiónu Slovenska. Jeden v šarišskom kraji, druhý z Pezinka. Výnimku tvoril len náš matičný pár, ktorý predstavil kroje z Myjavy. No matičiari sme tam neboli len my, na pódiu tancoval aj DFS Matičiarik z Nových Zámkov a mnoho matičiarov folkloristov prišlo aj zo Štrby.

Ondrej Baranec,
vedúci OP Zvolen