Druhý ročník Mierového pochodu po stopách Spitzovcov

thumbnail

Srňacie, 7. 5. 2017

V nedeľu 7. mája 2017 pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom sa uskutočnil už druhý ročník „Po stopách Spitzovcov“. Zúčastnil sa ho aj Tibor Spitz ktorý pricestoval aj s manželkou Noemi Spitz z Ameriky štát New York-Kingston.
Tibor Spitz sa vyznal Slovensku slovami:
„Všetko to čo som v živote doposiaľ prežil sa ani zďaleka nedalo porovnať s hrôzami môjho detstva. Preto som sa rozhodol žiť šťastne, milovať zem, ľudí a vďačiť za každý rodiaci sa deň, v ktorom môžem rozdávať lásku a hľadať porozumenie.“
Toto je aj jeho životné krédo. Krédo človeka neurčitého veku, žijúceho s manželkou Noemi rodenou Eichlerovou v Kingstone v štáte New York,ktorý každého známeho či neznámeho obdarí silným objatím, láskavým slovom a úsmevom ktorý roztápa zamieňa ju za krásu.
Jeho rodina sa ukrývala 7.mesiacov v úkryte pod koreňmi starého stromu pred fašistami v horách v Srňacom-obci,dnes mestskej časti Dolného Kubína. Program spríjemnila folklórna skupina Oravan z Dolného Kubína a seniori z Dolného Kubína . Nechýbal prednes básne Poďakovanie od autora Pavla Stuchlého. Viceprimátor mesta Dolný Kubín Jozef Šimek poďakoval Tiborovi Spitzovi a spolu s predsedom MO MS Istebné Pavlom Stuchlým a tajomníčkov Lýdiou Fačkovou  mu odovzdali aj upomienkové darčeky. Veľká vďaka patrí aj Evke Lofajovej ktorá je hlavným organizátorom už tohto druhého ročníka podujatia. Folklór,dobré počasie a výborný guláš nechýbal na tomto podujatí. Chcem ešte raz poďakovať hlavne Tiborovi za účasť a návštevu nášho regiónu jeho rodiska.

Pavol Stuchlý, predseda MO MS Istebné

článok neprešiel jazykovou úpravou

Foto: Dušan Sabol,
podpredseda MO MS Istebné

 

fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia