Pozvánka (pdf)

 

V dňoch 14. – 21. októbra 2018 si užijeme niekoľko zaujímavých divadelných predstavení, ale aj si pripomenieme viacero výročí.
Už po tretíkrát sa koná divadelný festival ochotníckych divadiel. Matičiari tentoraz pri výbere účinkujúcich siahli po osvedčených súboroch. V stredu 17. 10. sa vám predstaví DOS Pilindoš z Očovej s hrou Jožko púčik a jeho kariéra a v piatok 19. 10. Medzibrodské kočovné divadlo, ktoré účinkovalo aj na prvom ročníku. Tentoraz sa predstavia hrou Jánošík. Počas festivalu si budeme pripomínať 100 rokov prvého, po slovensky hraného divadla v obci. Preto našim ochotníkom budú patriť obe nedele (14. a 21. 10.).
Na prvú nedeľu si pripravili premiéru divadelnej hry. O aké divadlo ide, sme sa opýtali režisérky Zuznany Kokavcovej: „Vychádzali sme z dobového dokumentu, kde je zaznamenané, že na prelome rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie už v zime roku 1918 miestni kňazi zorganizovali slatinskú mládež a nacvičili s ňou prvé slovenské predstavenie Sirota. Keď som začala pátrať po tejto hre, zistila som nasledovné: autor – Horváthová Marína Oľga: Slovenská sirota. Veľmi som sa potešila, keď som zistila, že dielo ešte existuje. V Národnom divadelnom ústave v Bratislave som si ho vypožičala a prepracovala. Budete vidieť známe tváre, ale aj úplne nových hercov, veľmi ma to teší, že pozvanie hrať prijali Barbora Václavíková, Janka Kurnasová a Igor Lietava ml.. Pre divákov bude spestrením predstavenia aj to, že prvé dejstvo budem čítať presne tak, ako ho autorka napísala. Chceme tak ukázať, ako sa nacvičovalo divadlo dakedy.
Na záver festivalu po dlhom čase naši ochotníci zreprízujú úspešnú divadelnú hru Čas smutný prežalostný z autorského pera Štefana Jombíka. Tento ročník bude spojený aj s folklórom, pretože FSk Slatina si pripomína 10 rokov od obnovenia svojej činnosti.
Sobota 20.10. bude preto na ľudovú nôtu. Celovečerný program pripravia naši folkloristi a ich hosť FSk z Hrušova. Ďalším výročím, ktoré si matičiari chcú pripomenúť, je 15 rokov od obnovenia Miestneho odboru MS, 80 rokov od jeho založenia.
Na celý festival si budete môcť zakúpiť abonentky v predpredaji na obecnom úrade
v období od 24. 9. do 10. 10. Ich cena je 4 €.

Tešíme sa na Vás!