Slovenské balady s apelom na svedomie


//Slovenské balady s apelom na svedomie

Poprad, 11. 6. 2016

V sobotu podvečer 11. júna v Artklube Tatranskej galérie v Poprade predviedli literárno-scénické pásmo pod názvom Slovenské balady učitelia a študenti Gymnázia na Kukučínovej, Zdenko Suchý z Gymnázia Dominika Tatarku a zdravotníckej školy v réžii Mgr. Tatiany Husárovej. Pásmo moderoval pán učiteľ Suchý s hudobným doprovodom Michala Smetanku.
Témou poetického večera boli tri balady od Jána Bottu – Margita a Besná, Krížne cesty a Žltá ľalija s prvkami hororu. Režisérka uchopila žáner balady z 19. storočia s apelom na ľudské svedomie, s étosom tvorcu v duchu mravného posolstva, že každé zlo musí byť potrestané, vrátane zločinu, ale aj porušenia prísahy vernosti či úkladnej vraždy zo žiarlivosti. Dnes, v čase devalvujúcej kategórie svedomia takéto poňatie romantickej baladickej témy je oslovujúce a navyše aj aktuálne. Naštudovanie a interpretácia balád v podaní študentov bolo presvedčivé a strhujúce. Svedčí o symbióze učiteľov a študentov so známym umocnením vzájomného nadšenia. Inšpirujúci učiteľ, aké šťastie pre mladé tvorivé bytosti!
Komorné prostredie Artklubu, ponorené do tmy s blikajúcimi svetielkami a nenáročnými rekvizitami, umocnilo čaro poetického večera, ktoré s príznačnou invenciou vytvorili nadaní tvorcovia, predovšetkým Táňa Husárová, pán učiteľ Suchý začlenením žánru do dobového kontextu porevolučných sklamaní po rakúsko-uhorskom vyrovnaní v roku 1867. K tomu hudobný doprovod a spievané balady v podaní Michala Smetanku postavili na nohy divákov, ktorí bez dychu sledovali dej. Veľká vďaka, Vám pani učitelia, vrátane Valiky Pajonkovej za to, že prebúdzate, pobádate, tvoríte a pôsobíte na svojich študentov. Vďaka aj Vám, milí mladí priatelia, že žijete hodnotám umenia, krásneho slova, rodnej reči a slovenskej literatúry.

Ľudmila Hrehorčáková
článok neprešiel jazykovou úpravou

2016-06-13T15:57:20+00:0013 júna 2016 |Prešovský kraj|
X