Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide, kto nemá kožúška, zima mu bude


//Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide, kto nemá kožúška, zima mu bude

Ďalej túto známu fašiangovú pieseň určite každý pozná. Ani chladnejšie počasie poslednú fašiangovú sobotu v Dubinnom nezabránilo tomu, aby sa konal 5. ročník zabíjačkových hodov, karnevalový sprievod dedinou a zábava pri živej hudbe.
Už od skorého popoludnia členovia Miestneho odboru Matice slovenskej v Dubinnom v rôznych maskách prechádzali obcou, pri každom dome zaspievali, zatancovali a pozvali domácich na zabíjačkové hody a zábavu. Tí ich štedro pohostili, dali niečo na zahriatie a pridali niečo aj na hudbu. V kultúrnom dome sa zišlo okolo 150 ľudí všetkých vekových kategórií a pochutnali si na zabíjačkovej kapustnici, hurkách, klobáskach, tlačenke, škvarkoch, ale dobre padol aj chlieb s masťou a cibuľou. No a aby jedlo nesadlo na žalúdok, zapíjalo sa podľa chuti čajom, kávou, vareným vínom, ale aj niečím ostrejším. Masky všetkých vekových kategórií sa veselo zabávali a tancovali a porota mala ťažkú úlohu vybrať tú najlepšiu. Tanec sa striedal s obľúbenými súťažami, ako stoličkový tanec, a tiež s vtipným hovoreným slovom nášho ľudového rozprávača Piťa alias Františka Hanča. Vtipmi a trefnými hláškami o niektorých prítomných pobavil všetkých. Zábava pokračovala až do rána a určite k tomu prispela aj hudba v podaní skupiny Čerkoše pod vedením Mareka Žoltáka.
Táto obľúbená akcia splnila svoj účel, čo bolo vidieť na väčšom počte ľudí, ktorí sa spoločne a úprimne zabávali a tešili z prítomnosti. Tak nejako by to malo vyzerať v rodine, ktorou naša obec Dubinné je, a to pod vedením starostu Ing. Milana Hudáka. Právom mu patrí poďakovanie za prípravu tejto akcie, čo by ale určite nezvládol sám, preto vďaka patrí aj poslancom obecného zastupiteľstva, členom DFSk Dubinčan, našim matičiarom, dôchodcom, Telovýchovnej jednote, dobrovoľným hasičom a, samozrejme, aj maskám, ktoré vniesli veselosť a šťastie do našich životov a sŕdc.
Nech nám dobrá nálada, ktorú sme nasali počas 5. ročníka zabíjačkových hodov, vydrží až do budúceho roka, na čo sa už teraz všetci tešíme.

Ján Tomčo
predseda MO MS Dubinné

2018-02-26T16:45:59+00:0026 februára 2018 |Prešovský kraj|
X