Fašiangy v Dubinnom


//Fašiangy v Dubinnom

Záver Fašiangov tradične patril skvelému karnevalu pod záštitou Miestneho odboru Matice slovenskej v Dubinnom a tiež hlavnému organizátorovi Jánovi Tomčovi, predsedovi MO MS Dubinné.
Sobotné popoludnie 2. marca 2019 členovia DFSk Dubinčan v rôznych maskách prechádzali obcou, pri každom dome zaspievali, zatancovali a pozvali domácich na zabíjačkové hody a zábavu do kultúrneho domu. Tí ich štedro pohostili, dali im niečo na zahriatie a pridali niečo aj na hudbu. V kultúrnom dome sa zišiel hojný počet ľudí všetkých vekových kategórií a pochutnali si na zabíjačkovej kapustnici, hurkách, klobásach, tlačenke, škvarkoch, ale dobre padol aj chlieb s masťou a cibuľou. No a aby jedlo nesadlo na žalúdok, zapíjalo sa podľa chuti čajom, kávou, vareným vínom, ale aj niečím ostrejším. Masky všetkých vekových kategórií sa veselo zabávali a tancovali a porota mala ťažkú úlohu vybrať tú najlepšiu. Tanec sa striedal s obľúbenými súťažami ako stoličkový tanec a tiež s vtipným hovoreným slovom nášho ľudového rozprávača Piťa, alias Františka Hanča. Vtipmi a trefnými hláškami o niektorých prítomných pobavili všetkých. Zábava pokračovala až do rána a určite k tomu prispela aj hudba v podaní skupiny Čerkoše pod vedením Mareka Žoltáka.
Táto obľúbená akcia splnila svoj účel, čo bolo vidieť na narastajúcom počte ľudí, ktorí sa spoločne a úprimne zabávali a tešili sa z prítomnosti. ,,Tak nejako by to malo vyzerať v rodine, ktorou naša obec Dubinné je, a to pod vedením starostu Ing. Milana Hudáka. Právom mu patrí poďakovanie za prípravu tejto akcie, čo by ale určite nezvládol sám, preto poďakovanie patrí aj poslancom obecného zastupiteľstva, členom DFSk Dubinčan, našim matičiarom, dôchodcom, Telovýchovnej jednote, Dobrovoľným hasičom a, samozrejme, aj maskám, ktoré vniesli veselosť a šťastie do našich životov a sŕdc. Nech nám dobrá nálada, ktorú sme nasali počas tohtoročných zabíjačkových hodov, vydrží až do budúceho roka, na čo sa už teraz všetci tešíme,“ úprimne skonštatoval Ján Tomčo.

 

Mgr. Gabriela Kaščáková

2019-03-14T14:02:55+00:0014 marca 2019 |Prešovský kraj|
X