Gajdoššký festival „Zagajduj gajdoško“ 2018


//Gajdoššký festival „Zagajduj gajdoško“ 2018

Veľké Zálužie, 11. 8. 2018

Na gajdošskom festivale vo Veľkom Záluží nebola núdza ani o medzinárodnú účasť. Rodák zo Seneganlu Adamau Baldon a Lindsai Davison zo Škótska zahrali spolu s našimi gajdošmi na počesť legendárneho Jozefa Antalíka na jednom pódiu.
Jozef Antalík sa narodil pred stodvadsiatimi rokmi. Dlhé roky žil v obci Veľké Zálužie a na jeho počesť sme spolu s Gajdošskými trogármi  usporiadali 3. ročník Medzinárodného gajdošského festivalu Zagajduj gajdoško  venovaný jeho pamiatke.
V spomienkach hold jeho umeniu vzdali hostia ako Prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc. dekan FF UKF Nitra, Ing. Milan Rusko, PhD, pracovník SAV a iní gajdošskí majstri.
Ako prví sa nám v programe predstavili naši malí gajdoši – Ferko Štreér, Matejko Kuruc a Filipko Chňapek, ktorý nám zahral i gajošské zo Zálužia. S hrou na gajdy sa prezentoval v tomto roku aj na celoslovenskej prehliadke inštrumentalistov v Habovke. Porotu zaujal natoľko, že mu udelili titul Laureát. Po vystúpení však z pódia nezišiel, ale zahral si na kontrabas spolu s detskou cimbalovou hudbou pri ZUŠ Rosinského v Nitre, ktorú vedie Mgr. Paulína Haragová. Deti zožali veľký potlesk, lebo ich pásmo bolo hravé, zaujímavé a plné temperamentu. Pozvanie prijal aj gajdoš A. Ladziansky, ktorý vystúpil spolu s niekoľkými členmi FS Sitňan. Vďaka nim sme sa započúvali do hudobného čísla s fujarami, píšťalkami, drubľami a gajdami. Gajdoš R. Šimkovič a Novoselski muzikáši zahrali chorvátske piesne s doprovodom gitary a malej mandolínky. Následne sme na javisku privítali Amadau Baldona– hráča na jambe, rodáka zo Senegalu z Afriky. V pestrofarebnom kostýme nás uvádzal do tajov rytmu a vysvetľoval nám aj to, že jambe funguje aj ako nástroj na dorozumievanie sa.
Taktiež sme mali možnosť započúvať sa do moravských gajdošských piesní. Na gajdy hral otec a syn Gabrheloví a za precíteného spevu mamy Lýdie tvorili dokonalú harmóniu.
Na gajdošstvo a gajdošov si zaspomínal aj náš rodák Drahoš Daloš, ktorý je  výrobcom fujár a píšťaliek. Pozdravil nás precítenou hrou na fujare. V programe pokračovali naši Gajdošskí trogári, ktorí celý festival moderovali. Zahrali piesne zo Zálužia, a okolia Nitry. Miška zaspievala obľúbenú pieseň Heleny Klevecovej, rod. Antalíkovej, dcéry Jozefa Antalíka – Skapala mi bíla hus. Mário si zase zahral medzinárodne spolu s Amadau: gajdy a jambe tvorili  neobyčajnú hudobnú kombináciu. Ako sme mali možnosť vidieť, môžeme dodať, že hudba národy nerozdeľuje, ale spája.
Ďalším hosťom bol Lindsai Davison, ktorý nám zahral na škótske gajdy, nebol však oblečený v škótskom kroji. Pre technickú poruchu na aute prišiel až na koniec programu a nemal čas preobliecť sa, avšak ani to neubralo na sile a kráse škótskej hudby, ktorú nám odprezentoval.
V závere nášho festivalu sme si zaspomínali prostredníctvom spomienkok Roberta Žilíka na gajdoša Antalíka, na jeho hru, piesne a tak si dovolím ukončiť tento príspevok slovami Roberta Žilíka:
Postupne sa vytratili majíre, ženci, žnice, nevidieť už zvieratá, remízky a álie ustúpili veľkým družstevným lánom s hrmotnými strojmi. Len to barokové nebo nad hlavou s ciframi škovránka, akoby tam zhora nám vyhrával a potešoval nás svojou virtuóznou muzikou Jožko Antalík. Nezabúdame….

Gabriela Pavelová,  predsedkyňa MO MS Veľké Zálužie

Michal Zaujec Zagajduj gajdoško, MOMS-V.Zálužie, Fsk Drienka Filip Chňapek František Štreér Miška Pavelová Maťko Kuruc

Michal Zaujec, Zagajduj gajdoško, MO MS V.Zálužie,Fsk Drienka V. Zálužie a ich gajdoši František Štreér a Filip Chňapek

Michal Zaujec, Zagajduj gajdoško, MO MS V.Zálužie,Ing. Milan Rusko, PhD, pracovník SAV

http://matica.sk/wp-content/uploads/2018/08/Michal-Zaujec-Zagajduj-gajdoško-MO-MS-V.ZálužieMário-Pavel-gajdy-a-Amadou-jambe.

 

2018-08-31T10:45:17+00:0031 augusta 2018 |Nitriansky kraj|
X