Insitní umelci z Padiny, Kovačice v Galante

thumbnail

Galanta, 6. 12. 2016

Na Mikuláša, dňa 6.12.2016 v podvečerných hodinách sme v Dome Matice slovenskej v Galante otvorili výstavu insitných umelcov z Padiny, Kovačice, pána Juraja Lavroša a Vladimíra Galasa.
Ich obrazy zobrazujú život na slovenskom vidieku v srbskej Vojvodine. Cez pestré, dúhové palety farieb nám rozprávajú o šťastí a oslave života na slovenskom vidieku.
Starší z autorov, Juraj Lavroš maľuje vyše 30 rokov. Je členom Galérie insitného umenia v Kovačici. Kolektívne vystavoval viac ako 100 krát, má za sebou viac ako 20 samostatných výstav po celom svete. Doma v Srbsku, na Slovensku, ale aj v Nemecku, Kanade, na Cypre či v Mexiku. Získal mnohé ocenenia, napr. Zlatú plaketu pre výtvarné umenie v Plandišti, a prvé miesto v kategórii umenia v Lapove z roku 2013, alebo tohto roku Zlatý medailón pre kultúru obce Kovačica.
Najčastejšie na jeho obrazoch vidíme poľnohospodárov, robotníkov alebo rybárov pri ich ťažkej práci. Symbolom jeho maliarstva sú husi, ktoré sa mu v detstve vryli do pamäte.
Mladší z autorov Vladimír Galas maľuje posledných 15 rokov, ale jeho obrazy sú v Austrálii, Česku, Nemecku, na Slovensku, ale aj v USA.
Jeho obľúbené maliarske motívy sú kone, krajinky, ľudia ktorí robia dedinské práce. Žije v Padine, s manželkou Liljanovu má syna Benjamína.
Slávnostné otvorenie začali žiaci ZUŠ Jozefa Haydna v Galante, ktorí nám zahrali na priečnej flaute a na keyboarde. Po predstavení autorov a krátkom poďakovaní autorov nasledovala prehliadka vystavených obrazov, rozhovory s našimi krajanmi do neskorých večerných hodín.
Obrazy sú predajné, vystavené budú v pracovných dňoch do konca januára 2017. Srdečne Vás pozývame, využite šancu kým sú v Galante, lebo potom poputujú do Bojníc.

Zlatica Gažová
riaditeľka Domu MS Galanta

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia