J. Janok: „Príďte do Štúrova pozrieť si našu vlasť pri najširšej časti toku Dunaja“ Miestne odbory MS pôsobia po celom Slovensku Slováci činní v Štúrove a aj za Dunajom


///J. Janok: „Príďte do Štúrova pozrieť si našu vlasť pri najširšej časti toku Dunaja“ Miestne odbory MS pôsobia po celom Slovensku Slováci činní v Štúrove a aj za Dunajom

 

Miestny odbor Matice slovenskej Štúrovo po roku 1990 vykonal množstvo nevyčísliteľnej záslužnej práce na kultúrnom poli, predovšetkým však pomáha a slúži Slovákom z tohto juhoslovenského mesta. Stmeľuje dobrých ľudí – Slovákov a to dokonca aj spoza Dunaja, utužuje vzájomné vzťahy, prosto napomáha udržiavaniu slovenskej národnej jednoty a vlastenectva medzi príslušníkmi nášho národa.

Predsedom MO MS Štúrovo je od roku 2010 Ing. Jaroslav Janok. Vyštudoval Chemickotechnologickú fakultu STU v Bratislave, odbor spracovanie dreva a výroba celulózy a papiera. Členom MS sa stal v roku 1993. Porozprávali sme sa s ním o problematike matičnej činnosti, ale aj o spolužití s miestnymi príslušníkmi národnostných menšín. Zaujímalo nás ako vníma činnosť Matice slovenskej a či je odlišná na jazykovo a národnostne zmiešanom území, ako v iných častiach Slovenska, kde žijú Slováci vo väčšine.

  • K.: Pochádzate zo severovýchodu našej vlasti, preto môžete porovnávať. Je podľa vás činnosť matičiarov odlišná v čisto slovenskom prostredí oproti tomu jazykovo a národnostne zmiešanému, kde žijete od skončenia vysokej školy?
  • J.: Nielen si to myslím, je to skutočnosť, ten rozdiel je naozaj veľký oproti čisto slovenskému prostrediu. My, Slováci, ktorí žijeme v tomto prostredí, máme obmedzené možnosti na kultúrne a spoločenské vyžitie, čo je u nás už trvalým javom.
  • K.: Aké obmedzenia máte na mysli?
  • J.: Predovšetkým uvediem reálne a pravidelné diskusie vo výbore MO MS Štúrovo pred prípravou našich programov, aby sme si vydiskutovali, ako zabezpečiť ich optimálnu realizáciu nielen pre seba, ale taktiež pre verejnosť s čo najnižším financovaním. Alebo odkiaľ zabezpečiť financie, pokiaľ nám nebol schválený projekt z MS v Martine, VÚC Nitra, resp. nám odsúhlasili len nejakú položku či čiastku. Časté sú aj naše negatívne očakávania na reakcie zo strany spoluobčanov maďarskej národnosti a hlavne mestských poslancov ich národnosti. Môžeme poukázať na už aj mediálne známy organizovaný maďarský protestný postoj, ktorým bolo „ZHROMAŽDENIE“ čo sa uskutočnilo pri položení základného kameňa pod bustu Ľudovíta Štúra koncom roka 2015.
  • K.: Prejdime však k činnosti vášho MO. Medzi podujatia, ktoré viac-menej pravidelne organizuje váš MO patria aj matičný ples, oslava dňa žien, dňa  matiek, Majáles, ako aj splav Dunaja, posedenia pre seniorov, predvianočné stretnutia, či iné kultúrne a spoločenské akcie…
  • J.: Väčšina našich programov má už dlhoročnú tradíciu a je určená celej štúrovskej verejnosti, takže nielen pre Slovákov. Veľakrát pri realizácií programov mimo nášho matičného domu sa zúčastňujú aj občania iných národnosti a rôzneho veku. Pre nás je dôležité si takto pripomínať kultúrne výročia, keďže podujatia nám pomáhajú  zachovávať tradičné ľudové obyčaje a zvyklosti.
  • K: Nezabúdate však ani na besedy so spisovateľmi, súťaže žiakov, pripomínanie si našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda, Deň Vajanského ale aj ďalších slovenských národných dejateľov a osobnosti. Môžeme povedať, že takéto odborné podujatia dopĺňajú kultúrno-osvetovú činnosť vášho odboru?
  • J.: Tieto podujatia slúžia predovšetkým na priblíženie našich odvekých slovenských a slovanských národných hodnôt, vzbudiť záujem o osobnosti nášho národa a prehĺbenie vzťahu k vlasti, teda najmä posilnenie spolupatričnosti so Slovenskou republikou.
  • K.: Aké sú vaše predstavy, názory či zámer s matičným hnutím v Štúrove a celkovo na dolnom toku Dunaja v SR, na juhu našej vlasti?
  • J.: Predovšetkým to je zámer vzbudiť väčší záujem o vzájomnú spoluprácu Slovákov žijúcich na národnostne zmiešanom pohraničnom území pri rieke Dunaj, vzájomnosť, ktorú pociťujeme aj zo strany slovenských obcí v Maďarsku a tam žijúcich Slovákov. Niekedy sa nám zdá, že je aj úprimnejšia ako od našich slovenských inštitúcií, či už MS, Ministerstva kultúry a slovenských štátnych orgánov. Pracujeme predovšetkým v oblasti kultúry pre našich Slovákov, približovaním a sprítomňovaním nášho slovenského národného folklóru, pestovaním a prehlbovaním vzťahu k naším národným buditeľom a dejateľom.

Medzi týmito našimi predstaviteľmi má popredné miesto práve Ľudovít Štúr, preto si zaslúži mať bustu aj v našom meste Štúrovo, pracujeme na tom aby sa to podarilo a verím, že to s podporou MS, ale i štátu úspešne zrealizujeme.

  • K.: Môžeme azda vysloviť presvedčenie, že busta nášho Ľudovíta Štúra bude úspešne vybudovaná, keďže to bol nielen slovenský národný buditeľ, no i politik, ktorý pôsobil v uhorskom sneme a je preto dosť možné, že sa pohyboval aj v tomto juhoslovenskom meste v Štúrove či v jeho okolí, ako aj na opačnej strane Dunaja. V akom stave je tento projekt, kedy očakávate osadenie busty tejto našej významnej osobnosti, či azda jednej z najvýznamnejších?
  • J.: Nie je také jednoduché, aby sme mohli hovoriť o konkrétnom termíne osadenia busty. Môžem však prezradiť, že táto konkrétna busta Ľudovíta Štúra a aj podstavec sú už zhotovené, a teda odhadom by realizácia osadenia busty na zaplatenom prenajatom pozemku mohla byť reálna do leta tohto roku 2017. Bude to ale ešte závisieť od splnenia podmienok stavebného povolenia, ktoré si vyžaduje k realizácií osadenia busty Stavebný úrad Štúrovo. Držte nám palce a zároveň všetkých vás pozývam: príďte do Štúrova pozrieť si našu vlasť pri najširšej časti toku Dunaja.
  • K.: Verím, že realizácia sa zdarne podarí a želám vám i vašim matičiarom a Slovákom na juhu mnoho úspechov na národa roli dedičnej, ktorú tak náročne, no statočne a húževnato vykonávate.

 

  • Viliam Komora, Foto: archív autora
  • článok neprešiel jazykovou úpravou

 

X