Jeden deň v meste „ Martin “


//Jeden deň v meste „ Martin “

Martin, 6. 5. 2017

Miestny odbor Matice slovenskej Bánovce nad Bebravou, dňa 6. 5. 2017 uskutočnil zájazd do Martina. Po daždivých dňoch sa ukázala pre nás i slnečná sobota a 31 národovcov, z toho 4 deti, si prezrelo Memorandové námestie pred Matičnou budovou s bustami našich najvýznamnejších osobností. (z uvedeného je i fotografia).
V múzeu Martina Benku, Slovenského národného múzea, nám pani lektorka priblížila život a dielo národného umelca. Boli sme nadšení, že sme mohli vidieť originály jeho obrazov v prostredí jeho bezprostrednej tvorby. Milé sú na obrazoch motívy matky s dieťaťom potvrdzujúce jeho vrúcny vzťah a úctu k žene-matke, ktorú povýšil na úroveň madony s dieťaťom.
Vo vedľajšej ulici Andreja Kmeťa sme v rovnomennom Múzeu Andreja Kmeťa mohli vidieť úplne novú expozíciu „Príroda Turca/Kmetianum“, otvorenú len 3.4.2017 ministrom kultúry SR. V časti živej prírody sú rastlinné a živočíšne druhy inštalované do diorám s množstvom interaktívnych obrazov a elektronických prvkov. Deti najviac nadchlo počúvanie zvukov vystavených zvierat. Všetci sa zhodli, že obnovené múzeum má vysokú úroveň.
Cez obedňajšiu prestávku sme si pozreli centrum mesta a niektorí ešte využili čas aj na prehliadku Literárneho múzea, Slovenskej národnej knižnice.
Tu vzhliadli originály i kópie najvzácnejších rukopisov a tlače od Veľkomoravskej ríše – kolísky slovanského písomníctva až po realizmus a slovenskú modernu. Proglas, Život Konštantína a Život Metoda, súbor faksimílií cyrilometodských staroslovienskych textov v expozícií je unikátny sústredenosťou na jednom mieste.
Posledné bolo Múzeum Etnografické, na ktoré sa všetci najviac tešili, lebo ich zaujímali ľudové kroje. Národopisná expozícia zaberá širokú oblasť života Slovákov na dedine a ich prácu.
Nakoniec sme navštívili národný cintorín s osobnosťami, s ktorými sme sa zoznámili v múzeách.
Môžeme pochváliť starých rodičov, ktorí vzali svoje vnúčatá, aby si rozšírili svoje vedomosti získané v škole.

MO MS Bánovce n. B.

článok neprešiel jazykovou úpravou

[image_options href=“http://matica.sk/wp-content/uploads/2017/05/Jeden-deň-v-meste-Martin-6.5.2017-050.jpg“ image_id=“19866″ align=“none“ overlay=“file“][/image_options]

 

2017-05-15T09:46:31+00:0015 mája 2017 |Trenčiansky kraj|
X