„Katarínsko-ondrejské pečenie cukru“ alebo „tento krát sme ondrejský cukor piekli na Katarínu

thumbnail

 Poproč, 25. 11. 2017

 

Tak, ako každý rok, aj tohto roku Miestny odbor Matice slovenskej  v spolupráci s Miestnym kultúrnym strediskom v Poproči usporiadali 25. novembra tradičné „ondrejské pečenie cukru“.  V našej obci je táto tradícia zachovaná už celé generácie a sme právom hrdí, že túto sladkú dobrotu vyrábame azda na celom Slovensku len my, Popročania.
Meno Ondrej, Andrej v kalendári pripadá na 30. novembra, ale organizátori tohto roku usporiadali celú akciu v predstihu - na samotnú Katarínu. Stretli sme sa v kultúrnom dome spoločne s obyvateľmi našej obce, ktorým ešte záleží na zachovávaní tradícií, aby sme strávili jedno nádherné popoludnie pri „výrobe“ tejto originálnej špeciality.
Sála KD nás vítala v novom šate, čistučká, vybielená, stoly vkusne upravené a hneď pri vchode vyzdobená výstavkou prekrásnych výšiviek, ktorú pripravili členky Základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska.
Vedúca MKS Ing. Zuzka Lukáčová a predsedníčka MO MS  Katarína Katušáková spoločne privítali všetkých prítomných Popročanov, starostu obce, Ing. Štefana Jaklovského i pozvaných hostí – matičiarov z Moldavy n/Bodvou, vedených predsedom MO MS, Františkom Gregušom a našim rodákom, Miroslavom Spišákom.
V sále boli pripravené stoly s dvojplatničkami, cukrom, mliekom a maslom pre cca 8 družstiev, ktoré mohli „súťažiť“ vo varení nášho „pečeného cukru“ . Najmladšie členky MO MS Janka Juríková i Katka Katušáková poroznášali na stoly nami pripravené rôzne pochúťky - jedlá starých materí: či už kysnuté koláče plnené makom, tvarohom, orechmi i domácim slivkovým lekvárom, ktoré napiekli  členky MO MS Mária Mudroňová, Iveta Fečuová, Helena Sopková a Agáta Hanková alebo doma upečený vynikajúci kváskový chlebík od Mgr. Ľubomíra Hiľovského, potretý domácou masťou, ochutený horčicou alebo posypaný cibuľou. Tohto roku sa nám i škvarky vydarili,  za čo vďačíme  Olegovi Bradovi.  S domácimi uhorkami chutili výborne  A navyše k týmto všetkým  dobrotám nesmelo chýbať ani dobré varené vínko. Matičiarka, pani Božena Leláková, sa rozhodla, že veru tento rok nesmie chýbať na stoloch aj naša ďalšia špecialita, a to „kozárová jucha“ . Dôležitú ingredienciu - voňavé nasušené dubáky, nám dodali p. Margita Michalková a Agáta Hanková. P. Leláková jej navarila také množstvo, že si na nej pochutnali a jej kvalitu vynachválili všetci prítomní v sále KD.
O zábavu, tak ako každý rok, sa postarali naše speváčky z FS FORTUNA pod vedením Mgr. Márie Mašátovej, ktoré si okrem krásneho spevu  nacvičili aj malú scénku. Krátke divadielko vtipne zachytilo všetko, čo sa v tento deň v našej obci pred mnohými rokmi dialo ... od dohovárania sa mladých dievčat u koho sa stretnú piecť cukor, cez „kradnutie dreva“ z dvorov, kde mali mládencov, až po rozprávanie „babiek“ o zvykoch a „pripovedkách“  na tento deň, i o varení halušiek s menami frajerov... a nesmel pri tom chýbať aj nádherný spev v poprockom nárečí... Dievčatá – herečky to zvládli na výbornú, za čo si vyslúžili obrovský potlesk. Aby to  celé vyzeralo vierohodne, žienky si pripravili na pódiu kulisy - „kuchyňu“ – tak, ako niekedy kuchyne v Poproči vyzerali. Autentickosť jej dodala krásne zhotovená pec, ktorú nám vyrobil p. Jožko Žemba a ktorej celkovú úžasnú podobu, pripomínajúcu skutočnú originálnu pec s dvierkami, „pečiacou“  rúrou, priestorom na drevo a dokonca i visiacou utierkou na ráme dokončila skvelá výtvarníčka – Jarmilka  Grandettiová.
Medzitým sa na elektrických dvojplatničkách varilo, pieklo, miešalo... a zanedlho kuchárky z jednotlivých družstiev roznášali a ponúkali na ochutnanie svoje sladké dobroty. Boli to členky Jednoty dôchodcov Slovenska, členky SZZP, dievčatá z chrámového spevokolu sv. Barbory, ženy z Materskej školy i zástupcovia FS Fortuna. Výrobky z cukru boli výborné. Líšili sa nielen chuťou, ale i farbou, či tvrdosťou - podľa pridaných ingrediencií...výsledok záležal od kreativity kuchárky.
Atmosféra v sále i nálada medzi prítomnými bola vynikajúca. Spievalo sa, ochutnávalo, hodnotilo.  Domov sme odchádzali presladení i prejedení, ale spokojní, že sa toto sobotné „katarínsko-ondrejské“ popoludnie vydarilo. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí si našli čas a prišli podporiť zachovávanie tradícii v našej obci i tým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili  o zdarný priebeh tohto podujatia. Vďaka patrí aj Členskému ústrediu Matice slovenskej v Martine - za ich finančnú podporu, bez ktorej by sme to všetko neboli zvládli.
Katarína Katušáková
predseda MO MS Poproč
článok neprešiel jazykovou úpravou
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia
fotografia z podujatia