Keď pracujeme s radosťou a tvorivo, deň s dňom si akoby rýchlejšie podáva ruky


//Keď pracujeme s radosťou a tvorivo, deň s dňom si akoby rýchlejšie podáva ruky

A tak sa nám zdá, akoby to bolo len včera, keď na ZŠ s MŠ kráľa Svätopluka v Šintave bol deň s veľkým „D“.
Dňa 10. júna sa zišli žiaci, učitelia, hostia i rodičia, aby spoločne oslávil Deň školy, ktorý bol spojený s vyhodnotením súťaže Svätoplukovo kráľovstvo ožíva.
7. ročník tejto súťaže sa konal pod záštitou predsedu NR SR JUDr. Andreja Danka.
V úvode podujatia sa prítomným prihovoril riaditeľ šintavskej školy, PaedDr. PhDr. Martin Bodis, PhD., ktorý po privítaní hostí, medzi ktorými nechýbali ani podpredsedníčka Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, mládež a šport SR, poslankyňa NR SR Mgr. Eva Smolíková, riaditeľka NÚCEMu PhDr. Romana Kanovská, prednostka OÚ v Trnave PaedDr. Marta Gubrická, prednostka OÚ v Galante Mgr. Júlia Gálová, predseda Matice slovenskej Ing. Marián Tkáč, PhD a mnohí ďalší zástupcovia školských zariadení a kultúrno – spoločenských organizácií.
Riaditeľ školy v Šintave zároveň priblížil históriu podujatia: „V roku 2008, pri 50. výročí, nám bol udelený čestný názov našej školy. Prepožičanie čestného názvu nás zaväzuje pestovať tradície spájajúce sa s menom tejto osobnosti. A ja myslím, že sa nám to na Slovensku darí. Jednou z aktivít na šírenie mena Svätopluk bolo aj založenie súťaže Svätoplukovo kráľovstvo ožíva. Už od 1. ročníka prevzali záštitu vždy významní ústavní činitelia, v tomto roku je to už 7. ročník súťaže. A ja sa teším, že minulý rok sa osobne slávnosti zúčastnil predseda NR SR Ing. Peter Pellegrini, ktorý aj následne prevzal ako predseda NR SR trvalú záštitu nad súťažou. A tak sa aj tohto roku súťaž koná pod záštitou predsedu NR SR JUDr. Andreja Danka. Je pre nás potešením, keď sa do súťaže zapájajú mnohé a mnohé školy. Teším sa, že súťaž má narastajúcu tendenciu, i keď je pravda, že sa zapájajú mnohé známe školy aj z predchádzajúcich rokov. Túto súťaž každoročne vyhlasuje Matica slovenská, lebo je to pestovanie národného povedomia, je to šírenie mena kráľa Svätopluka.“
V prvej časti Dňa školy si žiaci vyskúšali svoju zručnosť a um v tvorivých dielňach a zároveň si všetci účastníci podujatia „oprášili“ počas prednášky o Svätoplukovi a jeho vláde svoje vedomosti z histórie. Tvorivé dielne už tradične zastrešili externisti, z ktorých sa mnohí po rokoch stali priatelia školy. Pracovať, tvoriť a vzdelávať sa mali možnosť všetci – od detí materskej školy, cez školákov až po dospelých – učiteľov, rodičov a ostatných návštevníkov. Žiakov – víťazov, ktorí prichádzali od rána z rôznych kútov Slovenska, si pod svoje krídla zobral PhDr. Marcel Olšiak, PhD. z UKF v Nitre. Najmenších navštívila Medvedica Matica so svojou priateľkou – pani riaditeľkou Domu Matice slovenskej v Šuranoch Mgr. Miroslavou Kozárovou. Prváci hľadali skryté slová s PaedDr. Petrou Vágovou zo SŠI Nitra. Druháci tvorili koláže s Mgr. Tomášom Bánikom, PhD. z Katedry slovenského jazyka FF UKF v Nitre. Jeho kolegyňa, PaedDr. Renáta Hlavatá priblížila tretiakom a štvrtákom historické súvislosti prostredníctvom úryvkov zo slovenských povestí. Žiaci 2. stupňa absolvovali veľmi zaujímavé prednášky – nielen o Svätoplukovi s prof. PaedDr. Ľubomírom Kralčákom, PhD. (FF UKF v Nitre), doc. PhDr. Ivanom Mrvom, CSc. (Historický ústav Matice slovenskej, FF UCM v Trnave) a prof. PhDr. Martinom Homzom, PhD. (FF UCM v Trnave). Napriek tomu, že sa na škole venujú osobnosti Svätopluka už niekoľko rokov, od prednášajúcich sa dozvedeli veľa nových informácií a zaujímavostí, ktoré v knihách nenájdu.
Účastníci výtvarnej a literárnej súťaže však v kútiku duše netrpezlivo čakali na vyhodnotenie súťaže. A veruže bolo čo hodnotiť! Porota, ako sme sa dozvedeli, nemala ľahkú úlohu vybrať z množstva prác tie, ktoré si odniesli ocenenie.
„Literárnu tvorbu, ktorú mala porota možnosť hodnotiť v tomto ročníku súťaže Svätoplukovo kráľovstvo ožíva, považujeme za veľmi vyrovnanú a pestrú. Zaujali práce, zastupujúce regióny z celého Slovenska, ktoré v rámci formujúceho sa umeleckého citu, pretavovaného postupne u autora do vlastného a originálneho umeleckého štýlu, výraznejšie vynikli nad ostatnými prácami. Hodnotenie poroty vychádzalo najmä zo schopnosti nádejných autorov zaujať svojím príbehom či veršami, obrazotvornosťou, nosnou pointou a emocionálnym zachvením. Do úvahy sa však brala tiež formálna a štylistická stránka literárnych prác. Pri výbere oceňovaných prác sa hodnotil najmä autorov vekuprimeraný prístup k téme, jej spracovanie po obsahovej i formálnej stránke, poetika, nekonvenčný prístup. Do užšieho výberu boli zaradené práce, ktoré zaujali výberom jazykových prostriedkov a originálnym spracovaním témy. Oceňujeme aktualizáciu témy, využitie rôznych žánrov, zapojenie fantázie,“ objasnil nám kritériá súťaže predseda poroty prof. Ľubomír Kralčák.

Boli sme zvedaví aj na výtvarnú časť súťaže:
„Propozície súťaže tento rok ponúkali zaujímavé a inšpiratívne témy, ktoré umožňujú prepojenie historickej tematiky so súčasnosťou a budúcnosťou. Toto zameranie a inovácie v zadaní spôsobili aj kvalitatívny posun v súťaži. Medzi motívmi sa už neobjavujú netvorivé jazdecké portréty Svätopluka a statické scény z povesti o troch prútoch, ale rôzne symbolické posuny, fantazijné prepojenia so súčasnosťou a tematika osobností našich dejín (Štúr, Štefánik, Dobšinský). Aj čo sa týka technického a výtvarného spracovania, sú tento rok práce kvalitnejšie, vyspelejšie a prepracovanejšie. Objavujú sa náročné a pôsobivé techniky,“ dodal pán riaditeľ.

Aj tohto roku sa podujatie vydarilo na jednotku. Pochvaľovali i malí, i veľkí. A to bola najväčšia odmena pre organizátorov i súťažiacich.

Text: Helena Rusnáková
Foto: Helena Vicenová

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2016-06-17T12:16:36+00:0017 júna 2016 |Trnavský kraj|
X