KnihomoleNitra 28. 3. 2018

Deti zbierali pečiatky, aby sa mohli dozvedieť, čo sa skrýva za procesom tvorby kníh. Päť interaktívnych stanovíšť zabavilo, ale aj naučilo o knihách ešte niečo viac…
Na podujatí s názvom Knihomole sa deti zabavili, ale aj naučili, ako sa tvorí kniha od prvotného impulzu autora, tvorby príbehu, práce ilustrátora, knižnej podoby až po samotnú javiskovú dramatizáciu knižného diela. Knihomole ich hravou formou zoznámili s celým procesom vzniku knihy.
Pred veľkonočnými sviatkami usporiadal Dom Matice slovenskej v spolupráci s Novým Divadlom v Nitre a Ateliérom W podujatie určené pre predškolákov a deti z prvého stupňa základných škôl. Prostredníctvom jednotlivých stanovíšť deti spoznávali, ako sa tvoria ilustrácie, porovnávali originály ilustrácií maliara a pedagóga zo SZUŠ Ateliéru Médea Jána Kurinca a ich knižnej podoby, vydaných Vydavateľstvom Matice slovenskej. Zároveň mali možnosť nahliadnuť do procesu práve pripravovanej knihy A ako Amálka E ako Emanuel, pričom im ilustrátor Jakub Šimiak ukázal rozpracované výtvarné a grafické práce. Jedným z našich zámerov bolo ukázať deťom rozdiel medzi umelým a ľudovým typom rozprávky, ktorý sme prezentovali cez scénické čítanie rozprávky Cisárove nové šaty od H. Ch. Andersena a rozprávky O troch kozliatkach P. E. Dobšinského. V súvislosti so 190. výročím narodenia tohto významného zberateľa ľudových rozprávok a spisovateľa sa naši návštevníci mohli dozvedieť viac o jeho zaujímavej životnej púti. V tvorivých dielňach sa deti zabavili výrobou vlastného rozprávkového dobrého či šibalského vlka, usporadúvaním častí príbehu a oboznámením sa s profesiami, ktoré sa týkajú tvorby kníh.
Pri vstupe dostalo každé dieťa knižný preukaz, do ktorého malo za úlohu vyzbierať päť pečiatok na samostatných stanovištiach. Preukaz si deti mohli zobrať domov a dotvoriť si ilustráciu s možnosťou poslať ho ako originálnu pohľadnicu.
Knihomole sú pokračovaním minulého úspešného ročníka Knižkovania, ktoré sa snaží opäť podporovať a propagovať slovenskú literatúru dostupnú aj vo Vydavateľstve Matice slovenskej. Súčasťou bola detská knižná burza, kde si deti mohli navzájom vymieňať knihy a týmto spôsobom im vdýchnuť nový život, možnosť putovať ďalej a potešiť niektorého zo svojich rovesníkov.

Nikola Rechtorisová,
Dom MS v Nitre

2018-04-09T16:07:16+00:009 apríla 2018 |Nitriansky kraj|
X