Košice sú krásne !


//Košice sú krásne !

Áno, Košice sú krásne, tak zneli slová účastníkov vlakového zájazdu pri návrate z dvojdenného poznávania krás východoslovenskej metropoly.
Matičiari z Miestneho odboru MS v Dubnici nad Váhom navštívili v prvých jarných dňoch Košice. Využili výhodnú bezplatnú železničnú dopravu (aspoň pre dôchodcov) a už druhýkrát zorganizovali vlakový zájazd (predtým to bola návšteva „Tutanchamona“ v Bratislave).

V Košiciach sme mali pestrý program. Po ubytovaní v jednoduchom, ale čistom penzióne sme sa vydali na prehliadku mesta aj so sprievodkyňou. Pani, ktorá nám približovala históriu takmer každého domu na Hlavnom námestí, bola hrdou Košičankou a lokálpatriotizmus a lásku k svojmu mestu dávala najavo v každom geste, v každej vete.
Záver prehliadky patril najkrajšej a najväčšej gotike na Slovensku – Dómu sv. Alžbety . Po rozlúčení sa so sprievodkyňou sme sa individuálne túlali po meste a prezreli sme si múzeá a zaujímavosti, ktoré nám odporučila sprievodkyňa. Po odpočinku a občerstvení sme sa už pripravovali na večerné predstavenie v Štátnom divadle, kde sme mali rezervované vstupenky na operetu E. Kálmana „Grófka Marica“. Divadlo je po rekonštrukcii nádherné. Nie je veľké, ale interiér je krásne zdobený – aj bez otvorenia opony bolo čo obdivovať. Ale ani „Grófka“ nás nesklamala, známe melódie, výborné spevácke výkony a plné divadlo vytvorili atmosféru, v ktorej akosi samovoľne sme na záver aplaudovali aj v „standing ovation“ . Vo večernej prechádzke predjarnými Košicami sme trávili krásu ,operetného zážitku, pospevujúc si „joj cigán …“

Na druhý deň nám zostávalo už len predpoludnie, pretože rýchlik domov nám odchádzal už krátko po obede. Využili sme pekné slnečné a pomerne teplé počasie na prehliadku ďalších košických skvostov, ale posedeli sme si aj na káve na vonkajších terasách, pozorujúc zatmenie slnka. Krásne slnečné počasie nás sprevádzalo aj pri ceste vo vlaku a tak sme mohli obdivovať slnkom zaliate končiare Vysokých Tatier.

Výlet matičiarov z Dubnice nad Váhom sa vydaril, ale predsa len bol jeden „tieň“, o ktorom však účastníci zájazdu nevedeli. Pri príprave zájazdu (ešte v januári) som oslovil košický Dom Matice slovenskej, že by sme si radi pozreli priestory „Domu“, prípadne si pohovorili o aktivitách v Miestnych odboroch MS, ktoré sú v pôsobnosti „Domu“. Myslel som, že ,riaditeľ „Domu“ by nás mohol nasmerovať na vhodné ubytovanie, na sprievodcovské služby alebo poradiť, ako si objednať vstupenky – teda všetko to, čo by som určite rád urobil pre matičiarov z druhého konca republiky ja. No doteraz ani slovo odpovede neprišlo z košického Domu Matice. Nevadí, Košice sú krásne !
Košice, 20. – 21. 3. 2015

Ing. Ján Sýkora,
MO MS Dubnica nad Váhom

2015-05-24T16:55:53+00:0020 marca 2015 |Trenčiansky kraj|
X