Láska k slovenčine a ku knihám naplnila život Petra Štrelingera


//Láska k slovenčine a ku knihám naplnila život Petra Štrelingera

Slovenský prozaik a novinár, bývalý zástupca šéfredaktora denníka Slovenská Republika Peter Štrelinger sa 20. apríla dožíva 70 rokov.

Milovník Slovenska svoju hlbokú lásku k vlasti prejavuje v každom článku, prozaických dielach i drámach. Napísal trinásť kníh, okrem toho je autorom stoviek publicistických textov – reportáží, esejí, fejtónov, glos, rozhlasových pásiem a dramatických útvarov, ale i niekoľkých divadelných a televíznych hier. Dlhoročný člen Matice slovenskej (MS) patrí medzi ľudí, ktorí výrazne poznačili činnosť tejto celonárodnej kultúrnej organizácie.
Peter Štrelinger sa narodil 20. apríla 1946 v Martine, detstvo však prežil v Ľubochni, ktorá sa neskôr objavila aj v jeho literárnych dielach. Po absolvovaní Strednej lesníckej školy v Liptovskom Hrádku študoval slovenčinu a angličtinu na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici. Po ukončení vysokej školy krátky čas učil na Kysuciach, v rokoch 1969-1975 pôsobil ako odborný asistent v Literárnom archíve Matice slovenskej v Martine. V dôsledku normalizácie musel túto inštitúciu opustiť. Presídlil do Bratislavy, kde sa stal referentom Zväzu slovenských spisovateľov. V rokoch 1990-1993 bol redaktorom najskôr v matičných Slovenských národných novinách (SNN), potom v denníku Slovenská Republika (1994-1996). Pre spory v denníku v auguste 1996 odmietol prijať novinársku Cenu Ľudovíta Štúra, ktorou vláda a vedenie provládneho Združenia slovenských novinárov (ZSN) odmeňovala žurnalistov. „Prečo som odmietol Cenu Ľudovíta Štúra? Lebo sa udeľovala jednostranne. Nemôžem sa predsa tešiť z ocenenia, keď je do hry o takúto cenu pozvaná iba jedna časť novinárov. Ale moje gesto ostalo vtedy bez účinku. A ja som sa ako reportér, novinár ocitol potom na úrade práce; skoro rok trvalo, kým som si nenašiel nové miesto – a musel som zas začínať od piky v mesačníku Literika… Potom som bol chvíľu v Literárnom týždenníku a napokon od roku 2000 až do svojej predčasnej penzie v Slovenskom rozhlase“, uviedol v rozhovore pre SNN Peter Štrelinger.

Literárnu činnosť zahájil publicistickými a literárnohistorickými článkami v príležitostných zborníkoch, neskôr upriamil svoj záujem na literárnu biografistiku. Z tejto oblasti vydal dvojzväzkovú biografiu pod názvom Kto proti osudu (1976 a 1978, druhé doplnené vydanie 2014). Prvý zväzok obsahuje biografické miniatúry niektorých predstaviteľov slovenského národného a literárneho života 19. storočia, druhý zväzok je venovaný literárnym osobnostiam prvej polovice 20. storočia. Peter Štrelinger je autorom biografickej novely Láska a smrť (1980, 2006) o láske Martina Kukučína a Verice Krznaričovej i životopisného románu o Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi s názvom Spútaný Prometeus (1999). Dielo prinášajúce nový pohľad na Hviezdoslavov život a tvorbu je veľkým prínosom nielen pre čitateľskú verejnosť, ale aj pre vzdelávanie na školách. Štrelingerovu bibliografiu dopĺňajú prózy Od rána bláznivý deň (1978), Zbožňujem svojho šéfa (1986), Salakúzy (1988), Psia demokracia (1994) alebo divadelná hra Spolok drobnochovateľov (1984). Výsledkom jeho novinárskej tvorby sú knihy investigatívnych reportáží V centre Bermudského trojuholníka (1995) a Spravodlivý medzi národmi (1999).
Čitatelia Slovenských národných novín sa so Štrelingerom pravidelne stretávajú pri čítaní jeho glos v rubrike O čom je reč. „Aj mne sa chce niekedy zvýsknuť tak, aby ma každý počul, ako mám Slovensko rád, ako ho milujem. Nechápem preto tých, ktorí sa tvária ako Európania, ako svetoobčania, tých, čo sa hanbia za to, že sú Slováci. Dúfam, že som svojimi knihami, publicistikou, teda svojím dielom vystavil aspoň malý pomník, ktorý po mne ostane,“ vyznal sa spisovateľ.

[teraz.sk; 20/04/2016; TASR ; Zaradenie: Školský servis]
http://skolskyservis.teraz.sk/zaujimavosti/laska-k-slovencine-a-ku-kniham-naplni/26681-clanok.html

 

Štrelinger_MS SE

2016-04-20T10:21:07+00:0020 apríla 2016 |Napísali a povedali o nás|
X