Lom nad Rimavicou – Pastierske hry vianočné


//Lom nad Rimavicou – Pastierske hry vianočné

Lom nad Rimavicou,  27. 12.  2015

Nedeľa 27. decembra 2015. Okresné mesto Brezno (496 m n.m.) sa prebúdzalo do hustej hmly, ktorá neustupovala. Na južnom okraji okresu, dvadsať kilometrov vzdialenej rázovitej vrchárskej dedinke Lom nad Rimavicou, nachodiacej sa v nadmorskej výške 1015 m n.m., bol svet iný. Žiarivé slnko hrialo domácich i príchodzích. Konal sa tu už 16. ročník Pastierskych hier vianočných.
Do jednej z najvyššie položených obcí na Slovensku prichádzali koledníci, betlehemské skupiny, gajdoši, harmonikári z Horehronia, Podpoľania, Novohradu, Malohontu, Gemera… Rovnako asi 500 návštevníkov. Všetko nadšencov pre vianočné tradície – piesne, koledy, zvyky, obyčaje a obrady, ktoré sa predvádzali na sviatok Narodenia Pána. Pastierske hry začali v Lome nad R. organizovať pred 15 rokmi najmä preto, že kedysi veľmi obľúbené pochôdzky betlehemcov (zvestovateľov Kristovho narodenia) začali koncom uplynulého storočia zanikať.
Priebeh Pastierskych hier má tiež tradične tri časti – spoločná slávnostná svätá omša vo farskom kostole narodenia Panny Márie, sprievod účinkujúcich a návštevníkov dedinou a vystúpenie jednotlivých skupín na improvizovanom pódiu v strede obce.
Slávnostnú omšu slúžil rodák z Lomu páter Jozef Amrich zo spoločnosti Ježišovej, pôsobiaci v Trnave, pomáhal mu kňaz v Lome nad Rimavicou Ivan Kaličiak. Venovali ju práve Dňu Svätej rodiny, základnej bunke spoločnosti, jej ochrane, lebo dáva istoty a formuje osobnosti. Zdôraznil, že kto rozbije rodinu, ničí budúcnosť. Držme spolu pohár rodiny, aby z neho nič nevytieklo, aby každé narodené dieťa malo svojich rodičov… Omšu hudobne a spevom vianočných a pastierskych piesní doprevádzali heligónkari z Kokavy n. Rimavicou, na gajdách Martin Tesák z Pohronskej Polhory a Ľubomír Tatarka zo Slovenskej Ľupče. Pastieri (betlehemci) s Kubom a anjelom, ktorý nosí kostolík a v ňom výjav z Betlehema, narodenie malého Ježiška uloženého v jasličkách, spoločne vzdali poklonu Ježiškovi.
Po omši sa všetci, domáci aj hostia – účinkujúci aj návštevníci zoradili do sprievodu a dedinou sa presunuli do stredu obce.
Z improvizovaného pódia otvoril vystúpenia starosta obce Jozef Katreniak, ktorý súčasne odovzdal slovo moderátorovi Ľudovi Kubišovi. Ako prví sa predstavili domáci folkloristi – koledníci s gajdošom Jozefom Kostúrom z Priechodu. Následne starosta pozval na pódium všetkých 15 prítomných huňatých Kubov. Spoločná fotografia bude zaslaná aj do zápisu slovenských rekordov. Sviatočnú náladu v obecenstve podporili vianočné piesne heligónkarov z Kokavy nad Rimavicou a sólistu Vojtecha Jasenského z Brezna..
Nasledovalo predstavenie trinástych betlehemských skupín. K základným postavám betlehemskej hry patrí anjel s betlehemom (obyčajne malý kostolík), valasi Fedor a Stacho, starí pastieri, bača, jeden i viac huňatých Kubov. Hra sa líši podľa aj podľa jednotlivých oblasti. Prví prišli na pódium najmenší betlehemci – z Kriváňa, po nich z Hriňovej (Detská skupina Hviezdička), nasledovali ich Hriňová – Štoliansko, Čierny Balog, Hriňová – Murínka, Malohont zastupovala Kokava n. Rimavicou, Brezno – Žilíkovci z Lúčok. Betlehemci z Ďubákova (Malohont) vystupovali aj s harmonikou. Z obce Kalinovo reprezentovali Novohrad. Vyparádení betlehemci prišli z Pohronskej Polhory, z úpätia mohutnej Poľany prišli Snohári. Vystúpenia betlehemcov striedal domáci Ľubko Ilčík – balada s hadom. Gajdoši Martin Tesák z Pohronskej Polhory a Ľubo Tatarka zo Slovenskej Ľupče. Nimi používaný ľudový nástroj gajdy bol 2. decembra 2015 zapísaný do Svetového kultúrneho dedičstva.
Bodku za bohatým 16. ročníkom Pastierskych hier vianočných dali po štvor hodinovom maratóne vystúpení – betlehemci z neďalekého Drábska a domáci z Lomu nad Rimavicou.
Ďakujeme všetkým domácim organizátorom a ich podporovateľom za stálu snahu a dlhoročnú mravenčiu prácu pri uchovávaní nášho kultúrneho dedičstva.

Ing. Milan Kováčik
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči CSc.

https://plus.google.com/photos/110662279379832297561/albums/6235182117031474209

článok neprešiel jazykovou úpravou

 

2016-01-04T15:24:16+00:004 januára 2016 |Banskobystrický kraj|
X