M. TKÁČ: Deklarácia bola krokom v správnom čase správnym smerom


//M. TKÁČ: Deklarácia bola krokom v správnom čase správnym smerom

Na dni okolo 17. júla 1992 spomína Marián Tkáč, pred voľbami v lete roku 1992 námestník ministra financií, od októbra 1992 viceguvernér Štátnej banky česko-slovenskej pre Slovensko, dnes predseda Matice slovenskej, ako na dni očakávania a osláv. „Čo znamenala Deklarácia o zvrchovanosti? Slovenské zákony sa stali nadradené federálnym, bol to teda krok v správnom čase a správnym smerom, k prijatiu slovenskej ústavy a samostatnosti“, zhodnotil Tkáč pre TASR.
„Bol to výsledok politického kvasenia na Slovensku i vo vtedajšom Česko-Slovensku a či Československu, veď práve spor o „pomlčku“ či „spojovník“ v názve štátu bol v istom zmysle štartovacím výstrelom k tomu, čo sa potom dialo a čo bolo vlastne zavŕšením slovenského úsilia o samostatnosť“.
Má to podľa neho na svedomí november 1989, pričom ani ten nespadol z neba. Za jeho predzvesť považuje 25. marec 1988, keď v Bratislave vtedajšia moc rozohnala pokojnú sviečkovú manifestáciu veriacich. Činom posmeľujúcim slovenské túžby po samostatnosti bola, podľa jeho slov, aj návšteva pápeža Jána Pavla II. roku 1990, keď si kľakol a pobozkal slovenskú zem s výzvou: „Nebojte sa, Slováci!“
„Vidiac váhavosť slovenskej politickej reprezentácie, na konci októbra 1990, podpísali sme výzvu Šesťdesiatjeden krokov k slovenskej identite,“ hovorí Tkáč, „ktorú neskôr Eduard Chmelár označil za pomerne podrobný a dovtedy najucelenejší program zvrchovanosti, v podstate samostatnosti Slovenska a nás, autorov výzvy, Milana Ferka, Jara Chovanca, Michala Gašpara a mňa označil za otcov nezávislosti“.
Prečítajte si aj: Od prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR prešlo 23 rokov
Dobová tlač uchovala otázky tých, napríklad predsedu kresťanských demokratov Jána Čarnogurského, ktorí vtedy váhali. „Pýtali sa ma“, hovorí Marián Tkáč, „či sa nebudeme mať bez Čechov horšie, či máme dostatok odborníkov, ktorí by vedeli riadiť samostatný štát, či nás uzná svet a Európa, alebo či nás nenapadnú naši susedia a napokon, či Slováci nepovstanú proti svojmu štátu tak, ako to urobili v roku 1944“, povedal Tkáč pre TASR a dodal – „Postupne nastával prerod, Matica slovenská a jej tlačový orgán Slovenské národné noviny, Spoločnosť slovenskej inteligencie Korene, Nezávislé združenie ekonómov Slovenska, Kongres slovenskej inteligencie, ktorý vznikol na Donovaloch týždeň pred voľbami i ďalšie občianske iniciatívy presvedčili Slovákov, že sa báť netreba. Vo voľbách v júni 1992 viac ako 63 percent hlasov získali politické zoskupenia, ktoré mali vo svojom programe medzinárodnoprávnu subjektivitu Slovenska, resp. 17. júla 1992 hlasovali za Deklaráciu o zvrchovanosti. V Martine sa práve vtedy po prvý raz konal festival mladých Slovákov z celého sveta, ktorého účastníci v lete 1988 nesmeli prísť z Hainburgu na Slovensko. Zo sveta prišli muži, ktorí tu dlho neboli – Jozef Kirschbaum, ďalej vtedajší predseda Svetového kongresu Slovákov Marián Šťastný a mnohí iní. Ja som podpisoval svoju knihu „Národ bez peňazí“ a presne si pamätám, že v budove Matice slovenskej na Hostihore, tieklo šampanské z plafónu. Tak sme sa tešili. Lebo Slovensko trpezlivo čakalo na správny čas, aby sa mohlo slobodne a nezvratne rozhodnúť. Srdce Európy tĺklo vtedy neopakovateľne slobodne. Ten deň je slovenským ovocím novembra 1989. Slováci ako moderný kultivovaný národ najprv spoločne s Čechmi pokojne zvalili reálny socializmus, no na rozdiel od Čechov chceli riešiť aj svoje diametrálne iné postavenie v štáte. Slovenské záujmy boli a sú vlastnou sestrou slobody a nikdy neboli proti nej,“ uzatvoril pre TASR Marián Tkáč.

[teraz.sk; 17/07/2015; TASR ]
http://www.teraz.sk/slovensko/marian-tkac-deklaracia-zvrchovanost-sr/146278-clanok.html

2015-07-20T09:19:51+00:0020 júla 2015 |Napísali a povedali o nás|
X