Májové spievanky


//Májové spievanky

Ružomberok, 18. 5. 2018

Májové spievanky zazneli 18. mája v ružomberskej synagóge. Predstavilo sa tam vyše 30 spevákov, muzikantov a ľudových rozprávačov.
V programe účinkoval detský folklórny súbor Belanček z Bieleho Potoka – Ružomberok, ktorý vznikol pred rokom. Pri jeho kolíske stála Martina Littvová, ktorá je dodnes jeho vedúcou. Jej hudobníkov cibrí Miloš Bobáň. Malí folkloristi z Belančeka sa predstavili piesňami z L. Sliačov a z Važca. Piesne z L. Lúžnej zazneli v podaní dievčenského tria heligonkáriek – Adriany Beloritovej, Lenky Veselovskej a Radky Švandovej.
Samozrejme, nechýbali ani pesničky z L. Sliačov v originálnom prevedení, a to v podaní tamojšej ženskej speváckej skupiny folklórnej skupiny Sliačanka. Tieto sa predstavili v dvoch vstupoch – jarnými a jánskymi piesňami.
V máji ožívajú aj liptovské lúky zvoncami ovečiek. V minulosti sa ich zvuk miešal s hlasom fujary a ten nechýbal ani na koncerte Májové spievanky.
Nádhernú bodku za Májovými spievankami dali všetci účinkujúci spoločnou piesňou Na Kráľovej holi. Večerom sprevádzali Jozefov Večerek a Martina Littvová, ktorá pripravila scenár podujatia. Okrem toho ho aj režírovala.
„Tradíciu Májových spievaniek sme založili pred rokom. Chceli sme prezentovať činnosť nášho novovzniknutého detského folklórneho súboru Belanček. Samozrejme, že sme prizvali aj hostí. Chcem sa poďakovať rodičom detí, ktorí podporujú našu činnosť. Náš súbor má už aj svoje kroje,“ povedala M. Littvová, ktorá je aj umeleckou vedúcou uvedeného súboru.

Tibor Šuľa

Ľudová hudba detského folklórneho súboru Belanček

 

2018-05-22T15:27:30+00:0022 mája 2018 |Žilinský kraj|
X