Martinskí matičiari v Mošovciach


//Martinskí matičiari v Mošovciach

Jeden výnimočne krásny deň v poslednom upršanom období vyšiel martinským matičiarom 11. mája. Strávili ho v Mošovciach, aby si pripomenuli mošovského rodáka Jána Kollára a oboznámili sa s remeselníckou históriou obce. Múzeum Jána Kollára sa nachádza na pôvodnom mieste, kde stál jeho rodný dom, ktorý v roku 1863 vyhorel. Na jeho mieste vznikla jeho verná kópia a v roku 2010 bola nová časť sprístupnená. V múzeu je zachytený život Jána Kollára, nachádzajú sa tu rôzne vydania jeho diela. Miestnosť vhodne dopĺňa dobový nábytok, odevy, výšivky a náčinie.

Druhou zastávkou bolo Múzeum mošovských remesiel, ktoré vzniklo v roku 1983. Nachádza sa v mauzóleu rodiny Révaiovcov, ktoré bolo postavené v roku 1861. V 16. – 19. storočí vzniklo v Mošovciach najviac cechov. Najstarším remeslom bolo ševcovstvo – vzniklo v roku 1548. V Mošovciach bolo okolo 15 cechov (mäsiari, kováči, kolári, stolári, klobučníci, debnári, kožušníci, remenári). Najznámejším remeslom bolo kožušníctvo. V múzeu sa nachádzajú nástroje na spracovanie nití, na opracovanie koží, pomôcky obuvníkov a čižmárov, klobučnícke formy, tesárske hoblíky, ale aj predmety z domácnosti.

Bodkou zaujímavého dopoludnia bola prechádzka mošovským parkom, ktorý je oázou vôní a vtáčieho spevu. Vďačne sme prijali sprievod lektorky pani Brázdovej. V jej podaní nám pred očami ožívali staré Mošovce.

Taťana Sivová,
predsedníčka MO MS v Martine

Múzeum Jána Kollára

2019-05-16T13:10:21+00:0016 mája 2019 |Žilinský kraj|
X