Matica mladých nezaujíma

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: "Čo robí a na čo nám vôbec je. Mladí ľudia o fungovaní Matice slovenskej nevedia takmer nič."

Patrik Švajda, moderátor: "Minulý týždeň sa po dlhšom čase zviditeľnila konšpiračným videom, ktoré mnohých pobúrilo."

Mária Chreneková Pietrová: "Matičiari už síce svojský výklad histórie stiahli, no pošramotenú povesť si zrejme budú ešte dlho naprávať."

Andrea Šprochová, redaktorka: "Bolo by bez Slovenského štátu povstanie? A prežil by vôbec slovenský národ? To je len zlomok otázok či tvrdení, ktoré zaznievali vo videu."

Natália Zajačeková, učiteľka gymnázia: "Možno to mysleli aj nejak skryte dobre, ale ja som to možno nepochopila."

Andrea Šprochová: "Video už dostupné nie je. Matica ho stiahla a uzavrela kapitolu."

(začiatok archívneho záznamu, TN 23.02.2017)

Peter Cabadaj, vedecký tajomník Matice slovenskej: "Príde takéto niečo úplne nevinné, alternatívne, a je z toho celoslovenská aféra. Priatelia, takto sa v dejinách nedá ... donekonečna."

Slavomír Drahoš, učiteľ dejepisu na gymnáziu: "To sú veci, ktoré s dejepisom nemajú nič spoločné. Čo by bolo keby, nie je súčasťou histórie."

Andrea Šprochová: "Samotná matica ale áno a takto sa o nej hovorí aj na vyučovaní. Je to jedinýkrát, keď sa o nej žiaci učia."

Slavomír Drahoš: "Sa učí vznik v devätnástom storočí a to je to prvé fungovanie, čiže to tú funkciu, ktorú matica splnila v nejakých tých fázach národného obrodenia."

Andrea Šprochová: "O súčasnej matici?"

Slavomír Drahoš: "O súčasnej matici moc nie."

Andrea Šprochová: "Na Maticu slovenskú sme sa pýtali aj študentov gymnázia. Ich odpovede boli jednoznačné. O činnosti tej súčasnej nevedia."

Maturant: "Asi by som tipoval niečo s históriou Slovenska?"

Maturant: "Že by som nejak zachytil jej činnosť, ja osobne to vôbec nemôžem povedať."

Andrea Šprochová: "Priznávajú, že táto téma ich nezaujíma, ani otázne video o štrnástom marci tridsaťdeväť."

Maturantka: "Možnože kebyže sa to týka asi viacej aj nás mladých, tak by sme sa viacej tomu aj venovali, pozornosť."

Maroš Smolec, tajomník Matice slovenskej (telefonát): "Podľa našich skúseností už nie je taký záujem medzi mládežou o spolkovú činnosť ako napríklad pred dvadsiatimi piatimi rokmi."

Andrea Šprochová: "Matica podľa jej tajomníka robí veľa aktivít, a buduje národné povedomie po svojom, napríklad besedami v školách. Existuje aj akými matičný dorast, mladá matica asi deväťsto mladých najmä na východnom a strednom Slovensku."

Maroš Smolec: "Západné Slovensko a Bratislava, to je pre nás výzva, aby sme viac otvorenejšie a modernejšie komunikovali s mládežou."

Andrea Šprochová: "Matica nás stojí ročne viac ako milión eur. Za veľa peňazí ale až tak veľa muziky neponúka. Sám predseda tvrdí, že najvýraznejšia aktivita za posledný rok bol súdny spor s bývalým šéfom Markušom. Zoznam, čo všetko urobili, chcú zverejniť na budúci týždeň."

Marek Maďarič, minister kultúry (Smer-SD): "Ešte Matica slovenská by mala dostať nejakú šancu. Podľa mojej predstavy si môže nájsť svoje miesto, ale zatiaľ si myslím, že v tom veľmi úspešní nie sú."

Andrea Šprochová: "Minister zrejme aj preto zatiaľ neuvažuje, že by matici siahol na peniaze."

[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 05/03/2017; Andrea Šprochová; Zaradenie: z domova]