V roku 1935 sa vydala delegácia Matice slovenskej na kultúrnu misiu medzi Slovákov v Amerike


//V roku 1935 sa vydala delegácia Matice slovenskej na kultúrnu misiu medzi Slovákov v Amerike

Matičná delegácia v zložení Jozefa Cígera Hronského, Karola Plicku, Konštantína Čulena a Jozefa Cincíka sa do Spojených štátov amerických vydala na sedemmesačnú cestu po krajanských centrách na prelome rokov 1935 – 1936. „Viacero archívnych dokumentov z tejto výnimočnej kultúrnej misie za krajanmi v USA potvrdzuje, aké veľké úsilie vyvíjali vysťahovaní Slováci a ich potomkovia v boji za práva slovenského národa v pôvodnej stredoeurópskej domovine. Išlo nielen o deklaračné a agitačné prejavy, ale aj o finančné zbierky na vznik samostatného štátu či organizovanie sa v česko-slovenských légiách,“ vysvetľuje riaditeľ Archívu MS Pavol Madura.

Súčasťou matičných archívnych zbierok je aj zaujímavý list z roku 1915 od predsedu Národného slovenského spolku v USA Alberta Pavla Mamateja, ktorý spolok žiada o 300 dolárov na advokáta pre mladého slovenského robotníka Jozefa Gajdu z Pittsburgu. Ten sa dostával do potýčok s robotníkom maďarskej národnosti, ktorého podľa predsedu v sebaobrane zabil. Dobový list dokladá prenášanie národnostných treníc ďaleko za hranice mnohonárodnostného Uhorska v čase prvej svetovej vojny.

„Matica slovenská dodnes udržuje vzťahy so Slovákmi žijúcimi v zahraničí a v rámci svojich možností sa snaží o kultúrnu spoluprácu a podporu. Chceme, aby verejnosť na Slovensku bližšie spoznala aktivity amerických Slovákov v dobe, kedy sa rozhodovalo o budúcnosti nášho národa,“ priblížil druhý podpredseda MS pre slovenské zahraničie a jazykovo zmiešané územia Marek Nemec.

IÚ MS

 

Delegácia MS pred odchodom do Ameriky v roku 1935. Na obrázku dole zľava: Karol Plicka a Jozef Cíger Hronský. V druhom rade zľava: Konštantín Čulen a Jozef Cincík.

Na audiencii u guvernéra newyorského štátu v decembri 1935. Zľava: kapitán Jadson, reverend J. Zádzora, Dr. J. Mrázek, guvernér štátu a priateľ Slovákov Herbert Lehman, Ľudevít Polák, J. Cincík, K. Čulen, J. C. Hronský a K. Plicka.

Balenie kníh pred budovou MS pre Slovákov v Amerike v roku 1935.

Dar Matice slovenskej pittsburským Slovákom v podobe knižnice.

Radnica mesta Milwaukee privítala delegáciu MS vysvieteným nápisom v angličtine s prekladom Vitaj, Matica slovenská.

Na prvom slávnostnom zhromaždení v Clevelande sa zišlo asi 10 000 Slovákov v monumentálnej sieni Public Auditorium. Pohľad na časť dvorany s obecenstvom.

Príležitostná báseň Jána Babušku Dobromerského s názvom „Slovenským Legiam z Ameriky. Smelý Sokoliku.“ z Archívu Matice slovenskej.

2021-04-28T14:37:38+00:0030 mája 2018 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X