Matičiari a dôchodcovia v Krakowe


//Matičiari a dôchodcovia v Krakowe

Krakow, 8. 12. 2017

Poľské kráľovské mesto Krakow, bývalé hlavné mesto poľského územia, je jednou z najnavštevovanejších destinácií v tejto európskej zemi. Má svoju históriu. Vzniklo v 7. storočí nášho letopočtu v údolí rieky Visly, od roku 1978 je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Svojim návštevníkom (každoročne 3 – 4 milióny) ponúka veľa nádherných architektonických skvostov, kostolov, palácov… Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie miesta v meste možno považovať „Krakowský rynek“ – hlavné námestie. Tu sa nachádza historická tržnica – Sukiennice, Kostol Nanebovzatia Panny Marie, Floriánska brána, Barbakan, neďaleký Kráľovský hrad Wawel. Pre turistov z celého sveta je zaujímavé každé ročné obdobie v tomto meste.
My, členovia Miestneho odboru Matice slovenskej v Trstenej (väčšina z nás je zároveň členmi Miestnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska v Trstenej), sme sa do tohto európskeho skvostu rozhodli ísť 8. 12. 2017 – teda v nádherný predvianočný čas.
Už ráno pri nástupe do autobusu sme mali pri predstave príjemne stráveného dňa dobrú náladu. Prialo nám i počasie, keďže väčšinu dňa v Krakowe svietilo slnko.
Po príchode do Krakowa sme si urobili prvú zastávku v charizmatickom Kostole Božieho milosrdenstva, kde sme zároveň absolvovali rannú omšu. Takto dobre naladení sme sa presunuli do centra mesta, kde nás srdečne privítal pán generálny tajomník Ľudomír Molitoris v Centrále Spolku Slovákov žijúcich v Poľsku menom svojím i menom jeho kolegov. Pútavo a plnohodnotne nás oboznámil i s históriou slovenskej a poľskej Oravy, pričom mnohí z nás sa s jeho informáciami osobne stotožnili, pretože spomínané osobnosti, miesta, udalosti poznali aj osobne. Po krátkom občerstvení a spoločnom fotografovaní sme sa poďakovali, odovzdali pozdrav i od ostatných členov MO MS v Trstenej, MO JDS v Trstenej, a, samozrejme, i od ostatných občanov mesta Trstená prostredníctvom pani primátorky mesta Trstená. Zároveň sme vyjadrili názor, že ak v budúcnosti budú zástupcovia tejto inštitúcie zvažovať príchod do mesta Trstená, resp. budú plánovať aktivity, v ktorých by sme boli schopní byť nápomocní, budeme radi, keď nám dajú vedieť.
Poobedie sme strávili v meste, ktoré sme začali prehliadkovou trasou okolo Barbakanu cez Floriánsku vežu na „Krakowský rynek“. Tu sme sa rozišli a v skupinkách sme absolvovali program podľa individuálneho zváženia. Keďže bol nádherný predvianočný čas, bolo čo obzerať, bolo čo skúšať, bolo čo chutnať, bolo čo nakupovať.
Krakowské vianočné trhy majú svoje čaro cez deň, pútavú atmosféru však možno zažiť i večer – po zotmení, čo sme si aj patrične vychutnali.
Vo večerných hodinách sme sa všetci v pohode a v zdraví stretli znovu pri autobuse a bezpečne sme sa dostali domov.
Znovu sme spoločne strávili jeden z nádherných dní, keď sme spoznali nových ľudí, utužili už existujúce priateľstva, spoznali sme nové miesta, nové veci. Už teraz sa tešíme na ďalšie plánované i mimoriadne akcie.
Príďte medzi nás matičiarov a aktívnych dôchodcov – či mladšie, či ste staršie ročníky. Všetci ste srdečne vítaní. A verte, že neoľutujete.

JUDr. Zuzana Záhradníková

Ľudomír Molitoris a Zuzana Záhradníková

Ľudomír Molitoris a Zuzana Záhradníková

2018-02-26T16:24:02+00:0026 februára 2018 |Žilinský kraj|
X