Matičiari v Liptovskom Mikuláši oslávili vznik Slovenskej republiky


//Matičiari v Liptovskom Mikuláši oslávili vznik Slovenskej republiky

L. Mikuláš, 11. 1. 2018

Dňa 11. januára 2018 oslávili mikulášski matičiari 25. výročie vzniku Slovenskej republiky. Podujatie pripravil Miestny odbor MS a Dom MS v Liptovskom Mikuláši. Veľká sála bola zaplnená skoro do posledného miestečka. Hymnu SR zaspieval spevokol Senior, ktorý je kolektívnym členom MO MS. Predseda KR MS Žilinského samosprávneho kraja Milan Stromko zarecitoval báseň od Jána Kostru, Moja rodná. Význam vzniku republiky, ako aj spomienku na túto významnú udalosť pripomenul vo svojom príhovore Doc. RNDr. Ferdinand Chovanec CSc. predseda MO MS. Pripomenul aj oceňovanie štátnymi vyznamenaniami prezidentom republiky, kedy mnohí ktorí sa zaslúžili o vznik republiky zostali nepovšimnutí. Náš sen sa stal 1. januára 1993 skutočnosťou.
Potom bol premietnutý film, ktorý priblížil udalosti spred 25 rokov, tak ako sa uskutočnili v Liptovskom Mikuláši. Na začiatku a počas prvých minút filmu sa o svoje zážitky podelil priamy účastník tejto dejinnej udalosti Peter Vrlík. Spomenul, že miestna samospráva nevyšla v ústrety a preto sa iniciatívy ujal Dom MS pod vedením vtedajšieho riaditeľa Ladislava Pašku. Na organizácii polnočnej slávnosti sa okrem Matice slovenskej podieľali Hnutie za demokratické Slovensko, Slovenská národná strana, Kresťansko- sociálna únia a Asociácia slovenských vojakov. Pripomenul s akými problémami sa museli vtedajší organizátori stretávať. Napríklad v celom meste nebolo slovenskej vlajky. Nakoniec ju dvaja matičiari Karol Komandera a Peter Vrlík, zohnali od Všeobecnej úverovej banky. Problém bol aj s ohňostrojom, ktorý nakoniec bol aj vďaka dvom vyslúžilym vojakom z povolania Rešlovi a Janekovi. Presne pred polnocou stáli štyria zástupcovia na konci mikulášskeho námestia so slovenskou vlajkou,, ktorú zaniesli na balkón Okresného úradu. Po odčítaní, presne o polnoci zazneli mikulášske zvony na evanjelickom a katolíckom kostole, československá vlajka za zvukov slovenskej hymny klesala a potom bola na stožiari vztýčená vlajka Slovenskej republiky. Podujatie moderoval zanietený matičiar , vtedajší tajomník MO MS Karol Komandera. Báseň od Jozefa M. Hurbana Bije zvon slobody, predniesol vtedajší člen výboru MO MS Jozef Červeň. Zo slávnostným príhovorom vystúpil vtedajší predseda MO MS Ing. Jozef Lukáč. Na záver si všetci prítomní zaspievali hymnickú pieseň, Kto z pravdu horí.
Po premietnutí filmu sa k prítomným prihovoril vtedajší predseda MO MS, potom dlhoročný predseda Dozorného výboru MS Ing. Jozef Lukáč. Pri spomienke na udalosti spred dvadsiatich piatich rokov bol dojatý a a vo svojom emotívnom príhovore si spomenul na všetkých ktorí sa pričinili o to, aby občania Liptovského Mikuláša privítali vznik Slovenskej republiky naozaj dôstojným spôsobom.
Podujatie bolo zakončené piesňou Slovensko krásne, v podaní spevokolu Senior. Riaditeľ Domu MS Marek Nemec, podpredseda MS záverom povedal: „ Toto podujatie ukázalo, že Matica slovenská má v našom meste vysoký kredit, boli to práve matičiari ktorí si dôstojným spôsobom pripomenuli udalosť ktorá sa zlatými písmenami zapísala do dejín nášho národa.

/PVP/
článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

2018-01-19T13:26:32+00:0019 januára 2018 |Žilinský kraj|
X