Matičiari v Poproči fašiangovali ....

thumbnail

Poproč, 25. 2. 2017

Jedným z tradičných slovenských období je čas fašiangov, ktoré sa vyznačujú hudbou, tancom, smiechom, veselosťou, či spevom. Kým v Bratislave v Opere plesová sezóna začína, u nás, v Poproči, končí...
25. február 2017 bola posledná fašiangová sobota, vhodná na takúto veselicu. MO MS spolu s OÚ Poproč práve na tento deň zorganizovali XXII. ročník Matičného plesu. Veru, už je to 22 rokov, čo dodržiavame tento krásny slovenský zvyk, tú našu slovenskú tradíciu v zabávaní sa pred pôstnym obdobím.
Kým minulý rok bolo pomerne málo záujemcov, tohto roku sme boli so záujmom o účasť na plese nadšení. Prichádzajúcich hostí čakala krásne vyzdobená i vysvietená veľká sála KD a pri vstupe do nej ich vítali „rýdzo slovensky“ - kalíškom slivovice a chlebom a soľou - dievčina s mládencom v slovenskom kroji. Dievčatá z FS FORTUNA otvorili ples nádhernou piesňou „Aká si mi krásna, ty rodná zem moja...“ a aby uviedli prítomných hostí do plesovej nálady, pridali ešte blok veselých slovenských i rýdzo poprockých piesní.
Po krátkom príhovore predsedníčka MO MS - Katarína Katušáková oficiálne otvorila Matičný ples (a zároveň ukončila fašiangovú sezónu  ) zazvonením na mosadzný zvonec. To bol signál pre chlapcov zo skupiny „BUBONZ“ – bubeníkov z Košíc, ktorí svojim bubnovaním priniesli k nám surový zvuk bubnov rôznych rytmov, groovov a sálu KD rozbubnovali do neskutočných rozmerov, začo si vyslúžili obrovský potlesk.
Po tomto krásnom programe sa už naozaj začalo „plesať“, tancovať a veseliť sa. Prví tancujúci - starosta obce, Ing. Štefan Jaklovský s manželkou a predsedníčka MO MS s manželom – otvorili ples viedenským valčíkom, no už po pár taktoch sa k nim pridali ďalší hostia a o chvíľu bol tanečný parket plný. Po vynikajúcej večery prišlo ďalšie prekvapenie, hosť, prichádzajúci z ďaleka (až z Banskej Bystrice  ), ktorý prijal pozvanie zaspievať na našom plese - pán Robko KAZÍK. Ešte len vtedy začala zábava gradovať... parket praskal vo švíkoch a p. Kazík bol z reakcie hostí na jeho spev nadšený, ba až dojatý... (to mi prezradil v zákulisí ). O skvelú náladu sa nám postarala hudobná skupina „AKCENT“, ktorí hrali až do skorých ranných hodín. Bonusom celého plesu bolo fotografovanie v na to prispôsobenom vestibule, kde profesionálny fotograf robil nádherné zábery záujemcov zo strany hostí na počkanie. Okolo polnoci sa hostia zapozerali na svoje farebné tombolové lístky a čakali, na koho sa „šťastena“ pri losovaní veľkého počtu tombol usmeje.... Ako to už býva, niektorí vyhrali viackrát, niekto ani raz, ale hlavná vec, že každý bol spokojný a úsmev na tvári nikomu nechýbal. Aj touto cestou sa chceme poďakovať všetkým sponzorom, bez pomoci ktorých by sa takého akcie nedali uskutočniť, alebo by nemali ten správny „šmrnc“. Naše veľké poďakovanie patrí aj p. Rolandovi Grosošovi, ktorý sa opäť vynikajúco zhostil svojej úlohy, postaral sa o výzdobu, občerstvenie, obsluhu a vynikajúce jedlo.
Verím, že väčšina hostí odchádzala domov spokojná a že o rok sa opäť v čase fašiangov stretneme na XXIII. ročníku Matičného plesu.

Katarína Katušáková
Predsedníčka MO MS Poproč

fotografia z plesu
fotografia z plesu
fotografia z plesu
fotografia z plesu