MATIČNÁ POCHÔDZKA „Po košických cintorínoch – významné osobnosti a ich hroby“


//MATIČNÁ POCHÔDZKA „Po košických cintorínoch – významné osobnosti a ich hroby“

Košice, 9. 10.  2016

Záujmový odbor regionalistiky Matice slovenskej aj v roku 2016 úspešne nadviazal na realizáciu matičných pochôdzok. Posledná tohtoročná s názvom
„Po košických cintorínoch – významné osobnosti a ich hroby“ sa uskutočnila v nedeľu 9.októbra 2016. Žiaľ, sychravé, jesenné počasie zrejme zaskočilo mnohých matičiarov a tak na podujatie prišli len tí najodhodlanejší.
Ich prvou zastávkou na Cintoríne Sv. Rozálie v Košiciach bol dvojhrob otcov jezuitov. Je miestom posledného odpočinku pátrov Michalov. Ich činnosť je stručne vyjadrená aj na epitafe.
Známejší z nich, Michal LACKO sa narodil 19.01.1920 v Krásnej nad Hornádom, dnes mestská časť mesta Košice. Gréckokatolícky kňaz, člen Spoločnosti Ježišovej, univerzitný profesor pôsobil najmä v Ríme, kde 21.03.1982 náhle zomrel. Na rodné Slovensko boli jeho pozostatky prevezené až po 20-tich rokoch. Viac pozri:
<http://www.zoe.sk/?osobnosti&meno=LACKO%2C+Michal%2C+ThDr. >.
Na jeho činnosť nadviazal otec Michal Fedor, ktorý inicioval vznik Centra spirituality Východ – Západ Michala Lacka so sídlom v Košiciach. Matičiari sa pri dvojhrobe pomodlili za oboch otcov, jezuitov.
Kroky košických matičiarov následne viedli k ďalšej významnej osobnosti, zviazanej aj s matičným životom v meste Košice. Pripomenuli si blížiace sa 140.výročie narodenia (*18.10.1876, Pribylina) Jána Rumana (uvádza sa aj ako Rumann). Bol to župan Košickej veľžupy, osobnosť slovenského národného života, predseda Miestneho odboru Matice slovenskej Košice v rokoch 1920-1922. Medzitým k virtuálnemu hrobu na Internete: <http://www.cemetery.sk/?gr_id=111041&pid=620>, pribudol odkaz: „Ďakujeme za oslobodenie Slovenska a mesta Košice spod uhorskej správy!“, Košickí matičiari. Po zaspievaní hymnickej piesne, osadení venčeka a zapálení sviec, matičiari žiaľ museli konštatovať, že pamätník je už nahlodaný zubom času, zarastá burinou a náletovými drevinami . Nadhrobné motto: „OSLOBODENÉ SLOVENSKO RUMANNOVI“.
podnietilo prítomných. Chcú iniciovať permanentnú starostlivosť o miesto posledného odpočinku tohto významného človeka.
Treťou zastávkou matičiarov bol jeden z najstarších hrobov na cintoríne Sv. Rozálie. Odpočíva v ňom spoluosloboditeľ politických väzňov košútovcov v Košiciach z roku 1848 (Jonáš Záborský a spol.), major cisárskej jazdy HORÁTIUS EDLER VON CONCORREGGIO. Aj tento pomník ozdobili matičiari venčekom a zapálenou sviečkou.
Podujatie organizoval Záujmového odboru regionalistiky Matice slovenskej v spolupráci s Miestnym odborom Matice slovenskej Košice so skromnou finančnou podporou ústredia Matice slovenskej.

Anton Meteňko, ZO regionalistiky MS
Foto: Marek M.

článok neprešiel jazykovou úpravou

Článok spolu s obr. (pdf)

 

2016-10-12T13:45:41+00:0012 októbra 2016 |Košický kraj|
X