Matiční divadelníci približujú históriu mesta


//Matiční divadelníci približujú históriu mesta

Matiční divadelníci združení v Matičnej divadelnej ochotníckej scéne /MADOS/ v Liptovskom Mikuláši pravidelne pripravujú každoročne dramatické pásma, alebo podujatia ktoré sú venované histórii a tak pútavou formou propagujú historické osobnosti a udalosti.
V novom roku 2018 boli oslovení riaditeľom Múzea Janka Kráľa Mgr. Jaroslavom Hricom, či by sa nepodieľali na zaujímavom projekte. Múzeum v spolupráci s Informačným centrom mesta a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Liptov sa rozhodli pútavou formou priblížiť v priestoroch múzea históriu mesta. Riaditeľ múzea oslovil organizačného vedúceho MADOS Petra Vrlíka a predostrel mu námet na toto podujatie a poprosil, či by na ňom Matica slovenská neparticipovala. Peter Vrlík prisľúbil pomoc a pripravil scenár pod názvom „Nechajte sa zlákať. “.
Výdatnú pomoc poskytla Požičovňa kostýmov MS, ktorá zapožičala historické kostýmy a parochne. Matiční divadelníci rozohrali v krátkych scénkach historické živé obrazy o osobnosti ktoré pôsobili, alebo sa narodili v Liptovskom Mikuláši. Návštevníci múzea vo večerných hodinách môžu každú stredu uvidieť garbiarov pri práci /Ivan Líška, Vincent Urban/, ktorí preslávili zručnosťou a svojimi výrobkami svoje mesto po celom svete. Ďalej sa odohráva súd s Jánošíkom, kde excelujú Peter Vrlík, Ján Richter a Branislav Barborík ako súdna stolica Liptovskej župy. V ďalšej miestnosti maľuje významný slovenský maliar Peter Michal Bohúň /Milan Stromko/ slávneho rómskeho primáša Jožka Piťu. Návštevníci sa presunú aj do pomyselnej pracovne významného slovenského vedca, vynálezcu parnej turbíny Aurela Stodolu, ktorý vedie rozhovor zo svojim kolegom Albertom Einsteinom /Lukáš Konupka/ . Návštevníci uvidia aj objaviteľa Demänovskej ľadovej jaskyne pána Aloisa Krála. A posledný výstup patrí mikulášskym mešťanom /Pavol Mráz, Mária Almanová/ a nesmrteľnému tangu od mikulášskeho rodáka Dušana Pálku. Návštevníkov sprevádza Mikuláš , patrón mesta /Miroslav Hudec/ a pred múzeom ich víta pôvabná verklikárka Evka Farkašovská. Celkom v týchto živých obrazoch účinkuje jedenásť členov matičnej divadelnej ochotníckej scény. Podujatie už malo veľkú odozvu vo verejnosti a krátky šot nakrútila aj RTVS v Regionálnych správach a TV Liptov.
Mikulášski matiční divadelníci pôsobia už bez prestávky desať rokov a naštudovali množstvo dramatických pásiem zo života významných slovenských osobností v tejto svojej činnosti chcú aj naďalej pokračovať a práve podujatím v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši sa im o aj darí. Práve svojimi scénkami z histórie rozširujú obzor vedomosti, nie len návštevníkom Liptova, ale aj domácim obyvateľom, zároveň propagujú aj činnosť Matice slovenskej a zasluhujú sa o pozitívne vnímanie tejto našej národnej a kultúrnej ustanovizne.
/PVP/
Foto J.R.

článok neprešiel jazykovou úpravou

Článok spolu s fotografiami (pdf)

2018-01-22T18:47:53+00:0022 januára 2018 |Žilinský kraj|
X