Matičný ples v Trnava


//Matičný ples v Trnava

Vážení prítomní, milí hostia, drahé sestry a bratia!

Srdečne Vás Vítam na tradičnom matičnom plese. Hneď v úvode mi dovoľte poďakovať, že ste prijali naše pozvanie a prišli. Pri ďakovaní nesmiem zabudnúť na tých, ktorí svojím dielom prispeli k tomu, že dnes to tu roztočíme…
Chcem sa poďakovať obetavým členom výboru, ktorí Vám budú robiť i dnes večer servis. Taktiež sa patrí poďakovať dlhoročnému organizátorovi našich plesov Ing. Mirkovi Orihelovi, ktorý to všetko nakúpi, a dodá na miesto určenia. Ozaj, priznal sa, že sa mu celkom páči v našej spoločnosti tretieho veku – prosím pre Mirka a členov výboru jeden potlesk.
Určite naša úcta patrí aj vedeniu tejto školy, ktorá napriek personálnym a organizačným zmenám vyšla našej Matici v ústrety. A pri tých zmenách nás zase zaratoval náš mladý matičný člen, Robko Gašparovič, ktorý úspešne ukončil štúdium na vysokej škole, stal sa z neho prevádzkar prosperujúcej kaviarne a reštaurácie Verdon na Hlavnej ulici v Trnave – pre nás Trnavčanov je to stále „U Wetzlera“ a o 21. hod. nám dovezie večeru a po polnoci nám prinesie zohriatu kapustnicu. Takže jeden potlesk ako poďakovanie pre Robka Gašparoviča a ústretového majiteľa Verdonu – Tomáša Lančariča.
Skoro som zabudla na poďakovanie znovuzvolenému primátorovi Petrovi Bročkovi, ktorý nám už druhý rok po sebe poslal dve balenia sektu na prípitok. Peťko, vďaka!
No a teraz sa nám patrí pospomínať tohtoročné naše výročia.
V roku 2018 toho bolo veľmi veľa, ale zdá sa, že ani deviatkový rok sa nechce dať zahanbiť. Veď len náš ples má prívlastok XXV. – a to je štvrťstoročie!!! Možno je už náš posledný, aj keď sa vraví „nikdy nehovor nikdy“. Ale preč sentiment. Poďme k tým významnejším. Dňa 14. marca si pripomenieme 80. výročie prvej samostatnej Slovenskej republiky, v októbri 100. výročie vzniku prvej ČSR, ako aj oživotvorenie násilne prerušenej činnosti MS, v novembri to bude 30. výročie Nežnej revolúcie. Keď sa vrátim k lokálnym udalostiam, tak vo februári to bude 50. výročie „prvej diskotéky v Kovosmalte v Trnave“ či v apríli 30. výročie založenia LKB v Trnave. Ale stačilo výročí. Poďme poinformovať o priebehu plesu. O tom, že po prvom tanečnom kole sa začne vo vstupnej hale predaj tombolových lístkov, že počas tanca si môžete prezrieť našu bohatú tombolu, o jej sponzoroch budem informovať pred zlosovaním, že o deviatej Robko privezie večeru a naši chlapci ju budú podávať dolu v jedálni, že v bufete si môžete vypýtať aj kávu a že do salónika sa môžete prísť Dr. Petra Horvátha opýtať, ako to bolo s tou prvou diskotékou v Trnave…, o 23. h bude zlosovanie tomboly, po 24. h nám privezú zohriatu kapustnicu a do 4. h rána Vám bude do tanca a na počúvanie vyhrávať DJ Mgr. Mário Drozda, ktorého medzi nami srdečne vítam. Fotodokumentáciu nám zabezpečuje Mgr. Ľubka Chrvalová

O malú chvíľu, po stiahnutí svetiel si zaspievame našu matičnú hymnu „Kto za pravdu horí“, potom pozveme na pódium tanečníkov zo Súkromnej tanečnej školy Dušana Nebylu v Trnave a po úvodnom pozývacom valčíku hupkom do tanca.
Ale predtým, ako Vám zaprajem príjemnú zábavu, dovoľte ešte pár slov z rozhovoru Martina Kasardu s Jurajom Vaculíkom v Kultúrnom živote, 1/2019, č. 1-2/2 roč.: Čo nám chýba? Zdravé sebavedomie, schopnosť, záujem a chuť dať o sebe vedieť svetu a zároveň pokora a slušnosť, keď sa už ten svet začne o nás aj naozaj vážne zaujímať. Učíme sa to stále, a verím, že už v dnešnej generácii 30 a plus tu doma na Slovensku, ale aj medzi mnohými úspešnými Slovákmi a Slovenkami vo svete sú takí, ktorí pomôžu urobiť kvalitatívny skok z národa „holubičieho“, ale často skôr zakomplexovaného, do modernej, slušnej, zdravo ambicióznej a najmä úspešnej spoločnosti.

Prajem príjemnú zábavu!

Adriena Horváthová

Z rozhovoru Martina Kasardu s Jurajom Vaculíkom, Kultúrny život 1/2019, č. 1-2/2 roč. vyberám:
Otázka:
Čo chýba kultúrnemu a tvorivému prostrediu Slovenska? Keby ste mali pripraviť európsku kampaň, ktorá by mala zaujať ľudí, čo vyhľadávajú kultúrne zážitky, čo by ste im z našej krajiny ponúkli?
Odpoveď:
Je toho mnoho, v histórii, aj v súčasnosti. Skvelí umelci, vynálezcovia, úspešní podnikatelia, športovci, ľudia konajúci dobro v charite a pomáhajúci na mnohých kontinentoch, myslím, že by sme nejaké „roly models“ našli v každom odvetví.
Chýba nám však zdravé sebavedomie, schopnosť, záujem a chuť dať o sebe vedieť svetu a zároveň pokora a slušnosť, keď sa už ten svet začne o nás aj naozaj vážne zaujímať. Učíme sa to stále, a verím, že už v dnešnej generácii 30 a plus tu doma na Slovensku, ale aj medzi mnohými úspešnými Slovákmi a Slovenkami vo svete sú takí, ktorí pomôžu urobiť kvalitatívny skok z národa „holubičieho“, ale často skôr zakomplexovaného, do modernej, slušnej, zdravo ambicióznej a najmä úspešnej spoločnosti.

2019-01-31T15:08:36+00:0031 januára 2019 |Trnavský kraj|
X