Mladí matičiari na Devíne


/, Bratislavský kraj/Mladí matičiari na Devíne

Bratislava, 24. 4. 2017

V období silnejúcich protislovanských snáh a stupňujúceho sa kultúrneho a štátneho útlaku zo strany uhorskej vlády v prvej polovici 19. storočia sa pozornosť slovenskej národne orientovanej študujúcej mládeže upriamovala na miesta späté s najslávnejšími obdobiami slovanských i národných dejín. Jedným z takýchto miest boli zrúcaniny starobylého hradu Devín. Generácia mládežníkov na čele s Ľudovítom Štúrom sa preto práve na tento hrad 24. apríla 1836 vydala na výlet s cieľom vzdať hold slovanskej vzájomnosti a obnoviť pamiatku samostatnosti.
Presne o 181 rokov neskôr sa po stopách štúrovcov, na hrad Devín, vydali mladí matičiari z OMM Zvolen, OMM Zvolenská Slatina a OMM Banská Bystrica na čele s ich predsedami Ondrejom Barancom, Františkom Michálikom a Adamom Polievkom, aby si pripomenuli jedno z najvýznamnejších historicko-obrodeneckých podujatí slovenskej mládeže v procese národného uvedomovania sa, akým výlet na hrad Devín nepochybne bol.
Program členov Mladej Matice začal už piatkovým výstupom k pamätníku ruským vojakom počas 2. svetovej vojny – k Slavínu, ktorí padli pri oslobodzovaní slovanských národov od nemeckého nacizmu Na tomto mieste, tajomník Matice slovenskej Mgr. Marek Hanuska prečítal matičiarom úryvky z výletu národovcov na hrad Devín z knihy „Devín, Milý Devín,“ ktorú napísal aj s ohľadom na bratské slovanské národy Jozef Miloslav Hurban.
V sobotu sa už mladí matičiari vybrali po stopách štúrovcov na Devín. V úvode sa zúčastnili slávnostného kladenia vencov k pamätnej tabuli, ktorá bola osadená v roku 1936 na počesť 100-tého výročia výletu štúrovcov na Devín. Tu zaspievali spoločne pieseň „Smieť žiť pre Krista“. Mladí matičiari aj aktívne pracovne prispeli k slávnostiam na Devíne, keďže časť z nich mala na starosti stanovište s propagáciou Matice slovenskej určenej mládeži a deťom. Malí návštevníci prostredníctvom mladých matičiarov najprv spoznávali významných národovcov štúrovskej generácie, potom stavali „Devínsku vežu“ z kociek a nakoniec sa zúčastnili aj športových hier. Po splnení všetkých úloh ich čakala samozrejme odmena a nakoniec si podľa svojho výberu zvolili jedno so slovanských mien, ktoré im bolo udelené na pamätnom diplome.
Aj napriek nepriazni počasia to bolo vydarené podujatie na ktorom sa mohli členovia z OMM Zvolena, Zvolenskej Slatiny a Banskej Bystrice opäť niečo nové dozvedieť, zažiť, ale najmä utužiť sa v národnej myšlienke.

Ondrej Smutný

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia 

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

 

2017-05-14T18:46:11+00:0014 mája 2017 |Banskobystrický kraj, Bratislavský kraj|
X