Muzikanti, kde ste?


//Muzikanti, kde ste?

Dielne pre mladých muzikantov nielen z regiónu Liptova organizuje aj tento rok Liptovské kultúrne stredisko (LKS) v Liptovskom Mikuláši.
Región Liptov mal svojich chýrnych muzikantov a boli aj ich nasledovníci. Žiaľ, v súčasnosti sa región Liptov trápi s nedostatkom hudobníkov, ktorí by nasledovali štýl a interpretačné majstrovstvo svojich predchodcov. „Táto situácia v regióne Liptova, ktorá pretrváva už niekoľko rokov, bola východiskom pre vznik projektu Muzikanti, kde ste?,  ktorý pripravila naša organizácia,“ uviedla metodička pre LKS Michaela Košova.
Už tretí rok sa v máji stretli muzikanti z regiónu Liptova, ktorí boli z L. Mikuláša, Ružomberka, Bieleho Potoka, ale aj Terchovej a Zázrivej, v hoteli Spojár v Žiarskej doline, pri Liptovskom Hrádku, Pod vedením odborných lektorov Miloša Bobáňa a Michala Kubáňa sa po mnohých rokoch opäť dostávajú na svetlo sveta melódie z goralských obcí Liptova – z Malého a Veľkého Borového.
Vďaka nahrávkam a videám známej hudby Jána Klimu z Borového, ešte z minulého storočia,  sa nové generácie muzikantov naučili takmer zabudnuté melódie obce, v ktorej žili gorali na liptovskej pôde celé stáročia.
Intenzívne dielničky vytvorili nové priateľstvá a podnietili nové nápady, ako ešte prispieť k udržaniu a šíreniu tradičnej ľudovej hudby v Liptove. Veríme, že sa pri ďalších aktivitách projektu Muzikanti, kde ste? stretneme nielen so známymi tvárami, ale aj s novými  muzikantskými talentmi,“ konštatovala M. Košová.
LKS pripravuje v rámci projektu tábor Primášikovia, ktorí bude 24. a 29. júla v L. Sliačoch. Zúčastnia sa na ňom detské ľudové hudby z celého Slovenska. Regionálne muzikantské dielne budú aj v rámci folklórneho festivalu Pod skalkou v Ploštíne 24. a 26. augusta.
Vzdelávanie malých muzikantov spolufinancujú Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

Tibor Šuľa

 

Text k foto: Detská ľudová hudba z Bieleho Potoka pod vedením M. Bobáňa

2018-05-22T15:53:19+00:0022 mája 2018 |Žilinský kraj|
X