Na Juraja 1836 boli študenti na Devíne so Štúrom, tento rok tam išli s Maticou


//Na Juraja 1836 boli študenti na Devíne so Štúrom, tento rok tam išli s Maticou

Približne sto študentov z rôznych slovenských miest sa dnes stretlo na hrade Devín presne v deň pamätnej vychádzky štúrovcov v roku 1836. V tomto roku, vyhlásenom Roku slovenskej štátnosti, išli na hrad s Maticou slovenskou, ku ktorej sa ako spoluorganizátor pridala Evanjelická cirkev.

Národná slávnosť na Devíne tak prestala byť masovým podujatím a nadviazala na štúrovskú tradíciu, ktorá je spojená so študentmi bratislavského lýcea. Pred 182 rokmi sa v Devíne potajme zišli študenti, aby pod vedením nášho najznámejšieho národovca Ľudovíta Štúra deklarovali právo na sebaurčenie slovenského národa. „Práve štúrovská generácia stála za kodifikáciou spisovnej slovenčiny i Slovenským povstaním. Výsledkom jej politických snáh je však aj vznik prvej Česko-slovenskej republiky. Štúrovci sú inšpiratívni viac, než by sa dnes zdalo, pretože svoje pôsobenie poňali naozaj komplexne. Týkalo sa nielen vtedajšej vedy a literatúry, ale tiež politických prejavov, novín či samotnej kodifikácie slovenského jazyka. Toto všetko je obsiahle dedičstvo, ktoré nasledujúca generácia už asi neprekonala,“ povedal hlavný organizátor podujatia a zároveň prvý podpredseda Matice slovenskej Marek Hanuska.

Do programu slávnosti sa priamo zapojili študenti z Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici, Evanjelického lýcea v Bratislave a Evanjelickej spojenej školy v Martine. Zaznel staroslovenský Otčenáš, štátna hymna a študenti si pripravili aj dramatické pásmo či veršované životopisy štúrovcov, ktoré predviedli v ľudovom odeve, prispôsobenom modernej dobe. Krátku ekumenickú liturgiu viedli bratislavskí predstavitelia troch cirkví – staromestský gréckokatolícky farár Rastislav Čížik, devínsky rímskokatolícky farár Marián Gavenda a dúbravský evanjelický farár Ján Hroboň.

Počas celej slávnosti bol zdôrazňovaný odkaz štúrovcov pre súčasnú mladú generáciu. „Pôsobenie štúrovcov v národe a spoločnosti sa začalo približne vo veku týchto stredoškolákov. Som nesmierne hrdý, že dnes je medzi nimi aj mnoho mladých matičiarov. Odkaz štúrovcov spočíva v ich priebojnosti, udržaní národného charakteru, pestovaní svojich dobrých vlastností, ktoré dali v prospech spoločnosti. Myslím si, že toto je aktuálne aj v súčasnosti, keď potrebujeme osobnosti, ktoré budú náš štát a spoločnosť posúvať vpred,“ uviedol predseda ustanovizne Marián Gešper a dodal, že v každej dobe je potrebné formovať národno-politické a spoločensko-vedecké elity, ktoré sú rozhodujúcimi zložkami v modernizácii Slovenska aj Európy ako takej. Symbolicky to uviedol práve na Devíne, ktorý priťahuje pozornosť vlastencov už od čias Uhorska.

Tohtoročná vychádzka študentov na Devín nadviazala na národno-emancipačnú tradíciu slovenských študentov aj v súvislosti s 25. výročím vzniku samostatnej Slovenskej republiky a s ďalšími „osmičkovými“ výročiami. Program uzavrel kultúrno-zábavný program s hercom Michalom Kubovčíkom a prednáška o významných slovenských výročiach matičného historika docenta Ivana Mrvu.

IÚ MS

 

2018-04-24T16:30:48+00:0024 apríla 2018 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X