Nedeľa priateľstva v Novom Klenovci

V rámci projektu „Nedeľa priateľstva“ sa Miestny odbor Matice slovenskej v Králi a dcérocirkev ECAV Kráľ-Abovce podujali zorganizovať spomienkovú slávnosť pri príležitosti 120. výročia pamiatky posvätenia chrámu Božieho v obci Nový Klenovec (dnes Klenovec) na Zakarpatskej Ukrajine. Kostol bol postavený predkami Novoklenovčanov a posvätený v r. 1896.
Niekoľko faktov z histórie:
V roku 1827 prišli do kraja okolo Mukačeva prví kolonisti z Klenovca na Gemeri. Prišli na panstvo grófa Schönborna, ktorý tu vlastnil mnoho lesov, ladom ležiacej zeme i hámre. Postupne prišli ďalší. Vyklčovali lesy, postavili drevenú dedinu, pálili drevené uhlie, furmanili, roľníčili. Aby si viac priblížili domov, ktorý opustili s predstavou lepšieho života, postavenú dedinu nazvali Nový Klenovec a všetko okolo nej (hory, lúky, potoky, rieku, kopce) pomenovali tak ako v starom Klenovci. Len vzájomná súdržnosť a svornosť spôsobili, že si udržali vieru otcov, silné národné povedomie, svoju reč, zvyky, piesne, ktoré sa spievajú ešte aj dnes. Po 20 rokoch sa dedina stala usporiadanou obcou. Už v roku 1832 Novoklenovčania vytvorili evanjelický cirkevný zbor, roku 1833 postavili faru a školu a začali stavať drevený chrám Boží (1836). Po mnohých nešťastiach a pôsobení nevyspytateľnej prírody si s Božou pomocou postavili kamenný kostol v rokoch 1895-1896 za pôsobenia farára Jozefa Kozlaya. Kostol vysvätil biskup Pavol Zelenka 27. septembra 1896. Žiaľ, nikde sa nenašiel písomný záznam o tejto pamätnej udalosti. Posledné evanjelické služby Božie v kostole v Novom Klenovci sa konali 29. apríla 1947, kedy sa Novoklenovčania lúčili so svojím rodným krajom. Po 120-tych rokoch prežitých v inonárodnom prostredí sa rozhodli vrátiť domov na Slovensko. V dňoch 1.-2.mája 1947 sa takmer celá obec presťahovala na späť na Slovensko (841 osôb, 171 rodín), ale ani tento návrat nebol jednoduchý.
Kostol po čase zabrali miestne orgány, vysťahovali interiér kostola, zhodili vežu a urobili z neho klub. Malo sa v ňom tancovať a zabávať… Ale miestni obyvatelia tam nechodievali, takže po čase sa z kostola stal sklad umelých hnojív. Budova chátrala do r. 1991, kedy sa tamojší obyvatelia obce pustili do obnovy kostola, opravili ho, postavili opäť vežu a zadovažujú v súčasnosti i jeden pôvodný zvon, ktorý sa zachoval. A tak chrám Boží po 44 rokoch bol opäť posvätený a slúži veriacim gréckokatolíckej cirkvi.

S ohľadom na aktuálnu situáciu na Ukrajine organizátori nad realizáciou tejto slávnosti premýšľali dlhý čas. Ale podarilo sa. Takmer 100-vka účastníkov sa stretla v Králi a v Košiciach, aby sa v skorých ranných hodinách dňa 19. júna 2016 vydali na cestu.
V Novom Klenovci nás privítal domáci farár, otec Roman Severyn. Umožnil nám, aby sa služby Božie a spomienková slávnosť konali priamo v kostole, ktorý teraz slúži bratom a sestrám gréckokatolíckého vierovyznania. Účastníkov spomienkovej slávnosti privítal Michal Hruška, predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Králi a presbyter dcérocirkvi ECAV Kráľ-Abovce. Na evanjelických službách Božích s Večerou Pánovou liturgovali senior Košického seniorátu Ján Hruška, farár CZ Lučenec Ľudovít Hroboň (vnuk evanjelického farára Jána Vladimíra Hroboňa, ktorý pôsobil v Novom Klenovci v rokoch 1924 – 1930), farár CZ Banská Bystrica-Radvaň Michal Zajden, farár CZ Tornaľa Marcel Ištván. Zvesťou slova Božieho poslúžil generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky plk. Marian Bodolló. V kázni zazneli i tieto slová:
„Tak ako Pán Ježiš šiel s učeníkmi do Cézarei Filipovej a tam Peter vyznal, že Kristus je Pán, i my potomkovia Novoklenovčanov máme byť takými vyznávačmi k Pánovi, ako naši predkovia. Tiež sme prešli stovky kilometrov, aby sme v dnešnom Klenovci vyznali a nezapreli, kto je naším Spasiteľom a potvrdili to pristúpením k Večeri Pánovej. Dnes sme sa stretli, aby sme si pripomenuli dielo a skutky tých, ktorí tu žili. Našich predkov, ktorí vždy očakávali pomoc od Hospodina. K tomu ich viedli národne uvedomelí učitelia a farári pôsobiaci v dedine. Aj vďaka nim vytvorili spoločenstvo postavené na živom Bohu, ktoré má šancu prežiť aj najväčší útlak. A že Pán Boh bol trvalou súčasťou života Novoklenovčanov svedčí fakt, že prvú divadelnú hru, ktorú ako ochotníci uviedli na Slovensku po návrate v roku 1948 bola hra Moc Slova Božieho. Sme vo viere takí, aby sme dokázali vychovať aj my dobrých nasledovníkov ? Akým vzorom sme pre potomstvo ?“
Pre Novoklenovčanov bola Kralická biblia a Tranovského kancionál každodenným duchovným chlebom. Tieto knihy brali do rúk s úctou i pietou, v čase radosti, aj v stavoch zúfalstva. Aj preto zmiešaný spevokol dcérocirkvi ECAV Kráľ-Abovce na tejto slávnosti interpretoval pieseň Juraja Tranovského „Pán Bůh jest síla má“ (T 545). Služby Božie hrou na klavíri sprevádzal Ondrej Hruška.
Po skončení služieb Božích nasledovala akadémia, ktorej program zostavila Ing. Zuzana Hrušková. Zaznela báseň nášho rodáka Jána Turisa s názvom „Klenovské impresie“. Prierez históriou o pútnickej postati Klenovčanov a Novoklenovčanov pripomenul Michal Hruška, predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Králi. Účastníkom spomienkovej slávnosti sa prihovoril i predseda Matice slovenskej v Ukrajine Ing. Jozef Hajniš. Generálny duchovný EPS OS a OZ SR plk. Marian Bodolló spolu s domácim farárom otcom Romanom Severynom odhalili pamätnú tabuľu s menami všetkých farárov, ktorí pôsobili v Novom Klenovci od roku 1832 do roku 1947. Na záver všetci účastníci spoločne zaspievali pieseň „Kto za pravdu horí“. Nedali sa zahanbiť ani domáci viery, ktorí pre nás pripravili malé občerstvenie a deti z miestnej školy predviedli krátky program. Michal Hruška odovzdal pani riaditeľke školy v dnešnom Klenovci na Ukrajine pamätnú tabuľu, na ktorej sú uvedené mená mužov a žien (nielen učiteľov, ale i zodpovedných otcov rodín), ktorí priniesli svetlo poznania do života našich predkov v Novom Klenovci, učili ich základom gramotnosti a viedli vyučovanie detí.
Po skončení spomienkovej slávnosti pamätníci, ktorí sa narodili ešte v Novom Klenovci previedli svojich potomkov dedinou, navštívili miestny cintorín i niekoľkých potomkov Novoklenovčanov, ktorí sa v r. 1947 nevrátili späť na Slovensko (boli to 3 rodiny), ale zostali na Zakarpatskej Ukrajine. Vo večerných hodinách plní dojmov, zážitkov a pocitu z dobre vykonanej práce sme sa vydali na cestu domov na Slovensko.
Poďakovanie organizátorov patrí generálnu duchovnému Ekumenickej pastoračnej služby Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky plk. Mariánovi Bodolló za pomoc a úsilie, ktoré vynaložil pre uskutočnenie spomienkovej slávnosti v Novom Klenovci.
Ďakujeme sólistom folklórneho súboru VEPOR z Klenovca (na Gemeri) Jaroslavovi Zvarovi, Lucke Zvarovej, Jozefovi Bulkovi a sponzorovi Matici slovenskej.
A držiac sa sľubu, ktorý odznel na prvom stretnutí Novoklenovčanov v rodnej obci pri 100-ročnej pamiatke posvätenia tamojšieho evanjelického kostola ďakujeme Pánu Bohu, že dal zdravia, síl a požehnania pre realizáciu i samotný priebeh tejto spomienkovej slávnosti.

Projekt „Nedeľa priateľstva “ bol realizovaný s finančnou podporou Matice slovenskej.

Ing. Zuzana Hrušková
členka MO MS v Králi

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

X