Nesiem vám novinu, počúvajte…


//Nesiem vám novinu, počúvajte…

Nesiem vám novinu, počúvajte…

Aj tieto slová vianočnej piesne zneli v priestoroch klubu Miestneho odboru Matice slovenskej v Abraháme, kde bola inštalovaná výstava s vianočnou tématikou. Už pri vchode bolo cítiť vôňu vianočného punču a vianočného pečiva. Tieto dobroty pošteklili naše zmysly, ale naše srdiečka sa tešili z množstva krásnych vianočných výšiviek našich spoluobčanov, ale aj tých, s ktorými sme sa pred viacerými rokmi rozlúčili, a ich vynaložené úsilie zostalo na pamiatku pozostalým.
Nechýbalo množstvo adventných vencov, rôznych vianočných ozdôb, sviečok, výrobky z papiera, zo stúh, mandlí. Obdivovali sme šikovnosť našich mladších i starších mamičiek i babičiek, ktoré na výstavu doniesli vlastné výrobky. Naše príbytky počas vianočných sviatkov zdobí množstvo betlehemov, rôznych svietnikov, chalúpok z medovníka, Jezuliatok, vianočných ozdôb a anjelov od najmenších až po najväčších.
Precízne zdobené medovníčky Daniely Ležovičovej a Ing. Ľubice Krupovej, ktorá zároveň vystavovala svoje vlastné výrobky, zaujali všetkých prítomných.
Naše matičiarky napiekli veľké množstvo vianočného pečiva, takže okrem vystavovaného zostalo aj na ochutnávku. Každý účastník výstavy mal možnosť ochutnať a zároveň, pokiaľ nebol šofér, aj zohriať sa vianočným punčom.
Naši matičiari sa v tomto období venujú tiež pečeniu vianočných trubičiek, sladkých aj slaných oblátok. Na výstave sme mali možnosť vidieť viac druhov a zároveň si na nich aj pochutiť. Trubičky a oblátky bývajú aj v súčasnosti na vianočných stoloch.
Nechýbalo ani prestieranie počas vianočných sviatkov a výstava množstva podušiek s vianočným motívom. Jeden stôl bol prestretý v modernom, novodobom štýle a druhý v tradičnom, starodávnom, keď na stole nechýbal mrváň, jablká, bôb, orechy a makové pupáky.
V kronike Miestneho odboru Matice slovenskej bolo zaznamenaných množstvo ďakovných zápisov. Účastníci výstavy boli nadšení z predmetov, ktoré sa matičiarom podarilo od našich občanov pozbierať. Výstavu si so záujmom prezrel aj starosta obce Ing. Igor Németh a správca farnosti Mgr. Vladimír Kiš.
Výstavka s vianočnou tématikou bola obohatená aj o práce žiakov Základnej školy Michala Tareka v Abraháme. Žiaci vystavovali práce, ktoré pod vedením pedagogických pracovníkov a rodičov vyhotovili na tvorivých dielňach.
Tešíme sa z množstva návštevníkov, ktorí prišli do priestorov klubu Matice slovenskej a zároveň si spríjemnili sobotňajšie popoludnie v predvianočnej atmosfére. Je to povzbudením pre našu ďalšiu činnosť. V pondelok v doobedňajších hodinách si výstavu prezreli aj žiaci Základnej školy Michala Tareka v Abraháme v sprievode pedagogických pracovníkov.

Anna Klementová,
predsedníčka MO MS Abrahám

 

2018-12-20T16:00:39+00:0020 decembra 2018 |Trnavský kraj|
X