Pekné leto plné oddychu!

thumbnail

Konečne je tu leto! Samozrejme, každé ročné obdobie má nepopierateľné čaro, každá časť roka je niečím príťažlivá a tým „boduje“ u svojich priaznivcov. No dovolím si tvrdiť – hoci, pravdaže, striedanie ročných období nie je olympiáda! –, že leto so svojimi lákadlami ich má najviac.
Minimálne preto, že ich počet (podobne ako počet priaznivcov) geometricky stúpa sprítomnenou dvojicou priam magických slovíčok (skoro som napísal „zaklínadiel“) – dovolenka a prázdniny. Tak veru, nech už je počasie akékoľvek, hoci aj poznačené doznievajúcou Medardovou kvapkou, a či naopak, rozpálené stále sa stupňujúcim teplotami vzduchu a zároveň vodných plôch, vždy je spojené s oddychom (aktívnym a či pasívnym), zážitkami, spoločne strávenými rodinnými (a či kamarátskymi – v prípade prázdninujúcich ratolestí) okamihmi.
Prípustne presýtenými, poznávaním a či dobrodružstvami, no vždy aj koncentrovanejším časom na čítanie a všetko, čo s touto „činnosťou“ súvisí... S týmto zreteľom – ba lepšie zreteľmi – sme koncipovali aj letné číslo nášho magazínu. Dovolenkové a prázdninové čítanie. Pravdaže, čítanie (a s ním spojený relax) vo viacerých rovinách, nielen najklasickejšej knižnej. Aj keď stáli čitatelia vedia, že pravidelne prinášame pohľady na aktuality z matičného „vydavateľského domu“ a túto „rubriku“ sme nevynechali ani teraz. Veľkú časť letného magazínu tvorí poznávacia a zároveň priam pozývacia časť na návštevu zaujímavých miest na Slovensku. Tentoraz podporená aj sériou rozhovorov prvých mužov Liptovského Mikuláša, Štrby a (mesta) Vysokých Tatier, ktorí zainteresovane rozprávajú o tom, čo dobre poznajú a veľmi dobre vedia, kam pozvať. My sme to využili, na
rade ste vy, čitatelia! Nezabudli sme na prechádzky po krásnej slovenskej krajine. Ozdobenej napríklad pozoruhodnými
zrúcaninami hradov na Považí. Veď leto je stvorené na návštevu historických pamiatok „umiestnených“ priamo v krajine... Hybe zas okrem legendárneho Pacha majú aj funkčný orloj, medzi Štrbou a Važcom nájdete archeologickú lokalitu, kde našli kostry „obrov“ a odtiaľ je len na skok medzi tatranské štíty... Nečudo, že človeku po takých prechádzkach vytroví. Niet nad dobrú špecialitu, napríklad liptovské droby smerujúce k výnimočnému označeniu. Pozor, aj s unikátnym receptom! Nechýbajú informácie o krajanoch (napríklad rozhovor s jubilujúcim Ľ. Molitorisom, organizátorom krajanského života v Poľsku) a zagratulujeme aj majstrovi slovenskej (a svetovej) keramiky Ignácovi Bizmayerovi  k významnému životnému jubileu... Stále pozorne čítajte všetky články – súťaž aj šanca získať HODNOTNÉ CENY pokračujú! Vedľa je trojica otázok VEĽKEJ VEDOMOSTNEJ SÚŤAŽE. Odpovede si odložte a opäť čakajte na posledné tohtoročné číslo magazínu, kde budú uverejnené posledné otázky. V zime – musíme hľadieť na horizont – uverejníme aj všetky podrobnosti o súťaži. Príjemné čítanie, milí priatelia, a krásne leto plné poznania, zážitkov a oddychu. Aj pri čítaní magazínu SLOVENSKO.

Igor Válek, šéfredaktor

 

Pavol Madura: "Vykonali" ju pre dobro národa  (s. 4-5)

Vydavateľstvo MS: Dovolenkové a prázdninové čítanie (s. 12-13)

Igor Válek: Liptovský Mikuláš bol a je živým centrom Liptova (s. 24-25)

Štefan Packa a Igor Válek: Pochúťka zo "švábky" smeruje k známke (s. 26-27)

Igor Válek: So starostom Štrby o prítomnosti aj histórií (s. 28-29)

Igor Válek: S primátorom V. Tatier nielen o výročí (s. 32)

Ján Čomaj: Jubilant Bizmayer vzkriesil hlinu (s. 42-43)