Odhalenie pamätnej tabule v Kremnici


//Odhalenie pamätnej tabule v Kremnici

Kremnica, 17. 3. 2016

Slávnostné odhalenie pamätnej tabule Jozefovi Cígerovi Hronskému, pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia, zabezpečil MO MS, Základná škola Pavla Križku v Kremnici a Mesto Kremnica. Podujatie dňa 17. marca 2016 bolo zahájené Hymnou Matice slovenskej a prednesom básne učiteľkou PaedDr. Dobiasovou. Predseda MO MS Rybársky privítal zúčastnených a hostí. Pripomenul, že MO MS v Kremnici zabezpečil vyhotovenie novej pamätnej tabule osadenej na budove ZŠ Pavla Križku v Kremnici. Pôvodná bronzová tabuľa ktorú odbor odhalil v roku 1991, bola ukradnutá a už sa nenašla. Poďakoval sponzorom finančného príspevku na vyhotovenie tabule – Matici slovenskej Martin, MUDr. Emílii Bučkovej Brezno, členka KR MS BBSK a ĽS NS. Poznamenal, že za posledné obdobie sme si Hronského pripomenuli podujatiami: Literárny večer pre členov MO MS a verejnosť. V roku 2012 vyhotovenie a odhalenie pamätnej tabule na dome v ktorom Hronský býval počas pôsobenia v Kremnici a na požiadanie Matice slovenskej krst knihy Jozef Cíger Hronský, Zobrané spisy XII. Pod názvom „Niet krajších slov“, publicistika a dokumenty, autor PhDr. Milan Gonda. Súčasťou bola aj výstava tvorby Hronského.
S príhovorom vystúpil za Maticu slovenskú Mgr. Marek Hanuska. Do programu prispeli aj žiaci školy piesňou, hrou na gitaru, údajmi o tvorbe Hronského, básňou Zajko vlastná tvorba žiačky Nagyovej. Ale najviac prítomných zaujala scénka žiakov piatakov z Hronského diela „Smelý zajko“.
V prejave Rybársky pripomenul život a dielo Hronského a jeho neľahkú životnú dráhu hlavne po odchode do Argentíny. Narodil sa 23.2.1896 vo Zvolene. Vzdelanie ukončil na maďarskom učiteľskom ústave v Leviciach. Ako učiteľ pôsobil v Horných Mladoniciach, Senohrade, v Krupine, odkiaľ prišiel dňa 7.9.1923 do Kremnice. Začal učiť na štátnej ľudovej škole a od 12.10.1923 na meštianskej škole, kde vyučoval do 27.9.1927. Pri menovaní za učiteľa sa prvý raz uvádza ako spisovateľ. V Kremnici sa prejavila jeho mimoriadna literárna aktivita. Písal pre deti a mládež, ale aj pre dospelých. Spolu so svojim nadriadeným Kejzlárom založili a boli redaktormi knižnej edície Mládež, ale aj autormi i prekladateľmi viacerých diel. Písomné kontakty udržoval s tajomníkom MS Krčmérym, ktorý ho nakoniec pritiahol k matičnej činnosti do Martina, kde pôsobil ako učiteľ, neskoršie ako tajomník MS a správca MS. Zaslúžil sa o založenie tlačiarne Neografia a redigoval časopis Slniečko.
Následne za zvukov zvonov Rybársky odhalil pamätnú tabuľu a primátor mesta Ing. Mgr. Ferenčík so zástupkyňou Ceferovou umiestnili pod tabuľu veniec.
V živote sa Hronský riadil mottom:“Najkrajšie slová sú skutky“. Všetko nazýval pravým menom, čo mu vynieslo aj viacerých osobných nepriateľov. Počas SNP na základe falošného udania bol krátko uväznený. Začiatkom roku 1945 sa presťahoval do Bratislavy odkiaľ riadil matičnú činnosť.
Hronský správne tušil, že za nepravdivé obvinenia a falošné udania môže byť súdený, preto aj s rodinou emigroval cez Taliansko do Argentíny, kde sa usadili v Lujan. Aby s rodinou prežil, bol nútený zanechať literárnu činnosť a plne sa venovať remeselnej činnosti. Neprestal sa však venovať národným veciam a na sklonku života sa vrátil aj k literárnej činnosti. Zomrel v Lujan 13.7.1960. Jeho najvrúcnejším želaním bolo, aby po smrti spočinul v milovanej rodnej zemi. Splnilo sa mu to až v roku 1993, kedy jeho i manželkine telesné pozostatky boli prevezené na Slovensko a pochované na Národnom cintoríne v Martine.

Milan Rybársky

článok neprešiel jazykovou úpravou

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

fotografia z podujatia

2016-04-01T11:25:00+00:001 apríla 2016 |Banskobystrický kraj|
X