Po stopách národných buditeľov


//Po stopách národných buditeľov

Levoča, 1 . 10. 2017

Slnečné nedeľné októbrové ráno, siedma hodina pätnásta minúta, Čierna Lehota autobusová zastávka . Práve sa pohol autobus s 35 cestujúcimi – smer Spišský hrad. Všetci sme boli unesení krásnym počasím, navnadení na výhľad z hradu na starobylý historický Spiš, Tatry, Slovenský raj a tak. Už po ceste sme zistili, že až také ideálne podmienky nemáme. Hustá hmla na Spiši nás nemilo prekvapila a keď sme na parkovisku v Žehre tipovali, ktorým smerom je hrad, to hovorí za všetko. Z hradieb sme videli , ako sa začínajú vynárať končiare Tatier, ostatný výhľad bol asi taký, ako keď letíte lietadlom nad mrakmi a pod vami je hustá biela šľahačka. Boli sme však pozitívne naladení a vôbec nám takéto podmienky neprekážali. Práve naopak – zaujímavé pripomienky sa rodili v našich hlavách a fotografovanie spolu s dobrou náladou nechýbalo .
Keď sme sa pred obedom konečne všetci zišli v autobuse, čakala nás Spišská kapitula. Bohužiaľ, Katedrála sv. Martina bola zatvorená. Nuž čo, nástup do autobusu a presun na Mariánsku horu, jedno z najstarších pútnických miest na Slovensku. Naša púť vzhľadom na fyzické zdatnosti niektorých účastníkov trvala z parkoviska do Baziliky Navštívenia Panny Márie, kde sa púte každoročne konajú prvú júlovú nedeľu a mariánsky sviatok Navštívenia Panny Márie sa spája s príchodom františkánov-minoritov do Levoče v roku 1311. Nádherná bazilika i výhľad na okolie nám bol odmenou za raňajšiu hmlu na hrade.
Na 14. hodinu sme mali vstup so sprievodcom v Bazilike sv. Jakuba v Levoči, kde najväčším lákadlom je určite na vlastné oči vidieť unikátny viac ako 18 m vysoký drevený oltár majstra Pavla z Levoče. Prehliadka Baziliky bola bodkou za spoločným programom zájazdu, program do 16. hodiny bol program individuálny a fotografie, ktoré sme videli svedčia o tom, že si každý našiel to svoje. Tak to má byť. Domov sme sa vrátili plní dojmov a zážitkov. Za našu MO MS ďakujem účastníkom nielen z Čiernej Lehoty , ale aj zo Slavošoviec, Rožňavského Bystrého, Rožňavy a dokonca sme mali účastníčku aj z Brezna. Naše rady rozšírila aj riaditeľka DMS z Rožňavy, Ing. Halková Zlatica a tiež Tatiana Tomková, ktoré aktívne fotografovali. Všetkým účastníkom ďakujeme za účasť, disciplinovanosť a príspevok ten najvzácnejší – milé slovo a dobrú náladu.

Ing. Darina Figúrová

článok neprešiel jazykovou úpravou

2017-10-02T15:41:21+00:002 októbra 2017 |Prešovský kraj|
X