Po trinástich rokoch oživili matičný beh

//Po trinástich rokoch oživili matičný beh

Nitra, 30. 4. 2017

V nedeľu 30. 4. 2017 po trinástich rokoch oživili v Nitre Beh o pohár Domu Matice slovenskej v Nitre. Dom MS reagoval na výzvu Atletického klubu ŠK ŠOG Nitra obnoviť matičný beh, ktorý mal v minulosti medzi verejnosťou pozitívny ohlas. 11. ročník Behu o pohár Domu MS v Nitre nadviazal na beh organizovaný v rokoch 1995 až 2004 pod vedením riaditeľky matičného domu Drahomíry Pechočiakovej. V súčasnom ročníku bol nahradený pôvodný cestný beh vedúci od Domu MS v Nitre do obce Jarok za krosový beh /kombinácia poľnej a lesnej cesty/ na trase od Golianovej ulice cez Párovské Háje a späť. Bežci mali na výber dve trate s dĺžkou 9,3 a 5,5 km. V hlavných kategóriách súťažilo 122 účastníkov. Na trati 300 m a 600 m sa predstavilo aj 28 súťažiacich detí. Víťazmi na 9,3 km sa stali Matúš Kompas zo Šale a Tereza Fehérová z Banskej Bystrice. Víťazné miesta na 5,5 km obsadili Nitrania Róbert Šmida a Ivana Bitarová. Špeciálnou kategóriou bol beh párov. Vyhlásenie výsledkov prebiehalo už v priestoroch Domu MS v Nitre. Ceny výhercom odovzdali riaditeľka Domu MS v Nitre Veronika Bilicová spolu s predsedom Športového odboru Matice slovenskej Ľubomírom Kleštincom. 11. ročník matičného behu bol zároveň memoriálom Milana Krajmera, bývalého nitrianskeho atléta, ktorý stál pri vzniku 1. ročníka a bol jedným z organizátorov aj ďalších ročníkov.
V záverečnej bilancii pretekov sa organizátori zhodli na pokračovaní podujatia v ďalších ročníkoch. Z pozície spoluorganizátora Dom MS v Nitre zvlášť ďakuje za vnuknutie myšlienky organizovať v Nitre typ krosového behu predsedovi Atletického klubu ŠK ŠOG Nitra Milanovi Giraltošovi, ako aj jeho členom a trénerom Martinovi Illéšovi, Jurajovi Králikovi a Miroslavovi Illéšovi. Poďakovanie patrí aj ich rodinám a všetkým dobrovoľníkom, ktorí pomohli profesionálne a kvalitne zabezpečiť športovú časť podujatia.