Pochod vďaky pri príležitosti 73. výročia oslobodenia obce Čierny Balog


//Pochod vďaky pri príležitosti 73. výročia oslobodenia obce Čierny Balog
Čierny Balog,  28.1. 2018
Súčasná zima-nezima nerobí veľa potešenia vyznávačom zimných radovánok a športov. No v nedeľu 28. januára 2018 urobila výnimku.  Podporila  organizátorov z obce Čierny Balog, ktorí v spolupráci s domácim turistickým oddielom a organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB)  pripravovali tradičný Pochod po stopách osloboditeľov z príležitosti 73 výročia oslobodenia obce.
Snahou organizátorov je každoročne, spoločne so súčasníkmi si pripomenúť hrôzy vojny, ale aj vlastenectvo našich otcov a dedov, ich odvahu a statočnosť, s ktorou sa koncom januára 1945 postavili na odpor proti veľkej nemeckej presile – rote Wehrmachtu (cca 700 mužov), ktorá vo veľkom snehu a treskúcej zime ustupovala horami od Klenovca a už sa približovala k osadám Čierneho Balogu. Asi 50 obrancov, prevažne povstaleckých vojakov z obce, v boji na život a smrť si zachraňovali svoje rodiny, drevené domovy a celú obec. Po ich počiatočných úspechoch sa  mobilizovala celá dedina. Všetko živé prispelo na pomoc a záchranu. Nakoniec v pondelok dopoludnia 29. januára do obce vstúpila Červená armáda, ktorá pomohla zavŕšiť víťazstvo.
Pozvanie na 44. ročník Pochodu vďaky prijalo viac ako 120 účastníkov. Z najďalej pricestovalo 6 turistov (dvaja muži a štyri ženy) zo Spišskej Novej Vsi. Plný linkový autobus z Brezna smerujúci na juh k vrchárskej obci Lom nad Rimavicou priviezol okolo 50 turistov z Brezna, ostatní – najpočetnejšie zastúpení pricestovali domáci.
Kedže po horách bolo dostatok snehu, rozdelili na tri skupiny. Prvý z autobusov vystupovali peší turisti na kóte Krížnô (939 m n.m.). Odtiaľto mali do cieľa cca 6 km, druhí na kóte Skalica (938 m n. m.), ktorá je známa partizánskym cintorínom (23), kde má svoj hrob aj najmladšia partizánka 16 ročná Kamila Šagy z ukrajinskej Orvuče. Do cieľa cca 8 km. Asi 30 bežkárov cestovalo až do  sedla Tlstý Javor (1068 m n.m.). Od cintorína 39. povstaleckých vojakov mali do cieľa  cca 12 km.
Spoločným cieľom všetkých turistov bol pomník obranných bojov v ústí doliny Páleničnô, nad osadou Dobroč. Tu pri vatre oslobodenia všetkých účastníkov najprv čakalo malé občerstvenie – čaj (s rumom) a horalkou. Po ňom nasledoval pietny akt kladenia venca a spomienkové príhovory. Najprv sa prítomným prihovoril starosta obce František Budovec, po ňom vedúci turistického oddielu v obci Ivan Kučerák.
K tradíciám tohto Pochodu vďaky –  patrí aj záverečný spoločný spev hymnickej „ Cez Balocké čierne hory…“. Rozchádzali sa s vyjadrením vďaky organizátorom a vzájomným  sľubom, že nedovolíme, aby sa na odvážne činy živých i tých , ktorí obetovali život, zabudlo. O rok dovidenia.
V prílohe je obrazovo – slovná prezentácia 44. ročníka Pochodu vďaky k oslobodeniu obce Čierny Balog, ktorá chce priblížiť atmosféru zmyslu plného vydareného podujatia.
Text a foto: Milan Kováčik, predseda ZO č.2 SZPB v Brezne
článok neprešiel jazykovou úpravou

[image_options href=”http://matica.sk/wp-content/uploads/2018/02/DSC03318.jpg” image_id=”25346″ align=”none” overlay=”file”][/image_options]

[image_options href=”http://matica.sk/wp-content/uploads/2018/02/DSC03316.jpg” image_id=”25347″ align=”none” overlay=”file”][/image_options]

2018-02-02T10:14:09+00:002 februára 2018 |Banskobystrický kraj|
X